• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica stradanja Srba u Podrinju

Na području Srebrenice i Bratunca obeleženo je 16. godina od stradanja više od 3.500 Srba Srednjeg Podrinja u Republici Srpskoj, koje su tokom ratne 1992. i 1993. godine ubile muslimanske oružane snage iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića.

Na području Srebrenice i Bratunca obeleženo je 16. godina od stradanja više od 3.500 Srba Srednjeg Podrinja u Republici Srpskoj, koje su tokom ratne 1992. i 1993. godine ubile muslimanske oružane snage iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića.

Na vojničkom groblju u Bratuncu služen je parastos poginulim borcima i civilima i položeni su venci i cveće, a potom su u crkvi u Srebrenici održani liturgija i parastos.

Posle polaganja venaca, predsednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da se na ovom prostoru dogodilo najkoncentrisanije stradanje Srba u određenom vremenskom periodu, i u uslovima kada je Srebrenica bila zaštićena zona Ujedinjenih nacija koja nije bila demilitarizovana.

"Postoje zločini prema svima, postoje zločinci u svim narodima, postoje manja i veća stradanja. Zašta meru treba da odredi sud, a ne mi političari", rekao je Dodik.

Premijer RS je ukazao da je poverenje u institucije međunarodne pravde urušeno nakon što je Haški tribunal oslobodio svih optužbi Nasera Orića, ratnog komandanta Srebrenice.

"Taj famozni sud nije našao za shodno da utvrdi komandnu odgovornost za Nasera Orića, koji je nesumnjivo bio komandant svih operacija koje su se dešavale u tom periodu i stradanja koja mi danas ovde obeležavamo", rekao je Dodik.

On je izrazio nadu da će, kako je rekao, političari s druge strane jednom moći da kažu da je na ovom prostoru stradao i srpski narod, kao što i srpski političari prihvataju činjenicu da su stradali Bošnjaci iz Srebrenice.

Vence i cveće na groblju u Bratuncu položili su i predstavnici Narodne skupštine RS, Saveta ministara BIH, predstavnici ambasada Srbije i Rusije, izaslanik visokog predstavnika za BIH, predstavnici boračkih orgnizacija i mnogih udruženja.

Na stratištima u selima Biljača, Sase, Zalazje i Zagoni, gde je na Petrovdan, 12. jula 1992. godine, 69 srpskih civila ubijeno, više od 70 ranjeno, a 19 se još vode kao nestali, položeno je cveće i zapaljene su sveće.

U Zalazju je otkriveno i osvećeno spomen obeležje za 84 meštana koji su ubijeni u poslednjem ratu i 200 žitelja ovog srpskog sela koji su stradali u Drugom svetskom ratu na treće Trojice 1943. godine.

Oba ova zločina nad Srbima u Zalazju počinili su muslimani-bošnjaci iz Srebrenice.

Organizator ovih manifestacija je Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske, boračke organizacije i organizacije porodica poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice i Bratunca.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image