• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna Gora: Meningitis rasterao turiste?

Među srpskim turistima na Crnogorskom primorju vlada velika uznemirenost zbog epidemije meningitisa, a zabeleženi su i slučajevi preuranjenog povratka sa letovanja.

Među srpskim turistima na Crnogorskom primorju vlada velika uznemirenost zbog epidemije meningitisa, a zabeleženi su i slučajevi preuranjenog povratka sa letovanja, prenosi "Pres".

Prema pisanju crnogorske štampe, informacija da je u Kotoru jedna beba preminula od infekcije bakterijskim meningokokom dovela je i do nekoliko slučajeva preuranjenog odlaska turista iz tog grada.

Mada nadležne službe Crne Gore konstantno ponavljaju da nema epidemije ove zarazne bolesti i da je reč samo o medijskim spekulacijama, turisti duž Crnogorskog primorja su sa velikom zabrinutošću čitali vesti o smrti bebe stare 14 meseci iz Tivta, kojoj su u kotorskoj bolnici dijagnostikovali menigokoknu bolest.

Saša Radenović iz Beograda, koji letuje u Budvi, javio se redakciji "Presa" i preneo delić atmosfere u kojoj se nalaze srpski turisti.

"Ljudi su uplašeni, pogotovo oni sa malom decom. Preselo im je letovanje! Džaba demantuju da ta beba nije umrla od meningitisa, kad svi znaju da se ta bolest pojavila. Pije se samo flaširana voda i jede se na proverenim mestima. Neki su se vratili kućama", kaže Radenović.

Prema pisanju crnogorskih medija, četrnaestomesečni dečak iz Tivta umro je prošle sedmice u kotorskoj bolnici na Odeljenju pedijatrije od sepse izazvane bakterijskim meningitisom.

Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša, međutim, saopštio je da je beba umrla od poznatog oboljenja, ne navodeći od kojeg. On je naglasio da nije u pitanju bakterijski meningitis.

"Pošto se radi o pojedinačnom i prepoznatljivom slučaju, a to nije bakterijski meningitis, nije u redu da se time operiše. Trebalo je više voditi računa o porodici i lekarskoj tajnosti", rekao je Mugoša, i dodao da u Crnoj Gori nema epidemije meningitisa.

Dr Slavka Dragović, pedijatar, koja je nesrećno dete primila u tivatskom Domu zdravlja u vrlo teškom stanju, izjavila je da je beba imala menigokoknu bolest, koju izaziva diplokok-menigokok bakterija.

"Dete, koje je umrlo u kotorskoj bolnici, imalo je jednu najbrže mogućih vrsta septikemije - menigokokne sepse. Primljeno u izuzetno lošem stanju, u stanju šoka, ali nismo uspeli da ga spasemo. Reč je o bakterijskoj bolesti, ali ne o nekom posebnom meningitisu", objasnila je dr Dragović.

Prve zvanične informacije o pojavi meningitisa u Crnoj Gori objavljene su u maju ove godine. Tada je paniku izazvala potvrda Instituta za javno zdravlje da je u Podgorici i Danilovgradu registrovana epidemija virusnog meningitisa, kao i da su sporadični slučajevi zabeleženi i u nekim primorskim gradovima.

Crnogorsko ministarstvo zdravlja saopštilo je u ponedeljak da se preduzimaju sve neophodne mere za prevenciju i suzbijanje virusnog meningitisa i da nema razloga za paniku.

"Od 1. januara do 21. jula ove godine u Crnoj Gori je registrovano 149 obolelih od virusnog meningitisa uzrokovanog enterovirusom ECHO 6. Broj obolelih je bio najveći u aprilu, od kada je evidentan pad broja novoobolelih", navedeno je u saopštenju.

Kako se navodi, najveći broj slučajeva registrovan je u Podgorici i Danilovgradu, dok je broj u primorskim mestima zanemarljiv i radi se o sporadičnim slučajevima.

"S obzirom da u primorskim opštinama živi više od 150.000 domicilnog stanovništva i da tokom letnje turističke sezone na primorju boravi još na desetine hiljada turista, onda se može govoriti samo o nešto većem broju obolelih, nego što je uobičajeno", dodaje se u saopštenju.

Virusni meningitis je oboljenje sa lakšom kliničkom slikom koja se manifestuje povišenom telesnom temperaturom, glavoboljom, pozitivnim meningealnim znacima, odnosno ukočenim vratom, povraćanjem i fotofobijom, kaže se u saopštenju.

Za uzročnika bolesti ne postoji specifična terapija, niti vakcina, već se preporučuje mirovanje, nadoknada tečnosti i simptomatska terapija. Za pet do sedam dana dolazi do potpunog oporavka.

Bolest se prenosi, pre svega, prljavim rukama, pa je osnovna mera prevencije održavanje lične higijene, posebno čistoće ruku i temeljno i često pranje ruku.

Mediji su pre nekoliko dana objavili da je jedna četrnasetomesečna beba umrla u Tivtu od bakterijskog meningistisa, ali je iz Instituta za zdravlje ta informacije demantovana.

(MONDO/Foto:Press)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image