• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Rampa" za srpske kamiondžije u Hrvatskoj

Udruženje auto-prevoznika Srbije pozvalo je Ministarstvo infrastrukture da brže reši spor sa Hrvatskom oko dozvola za transport robe, jer srpski prevoznici sada imaju dozvole za samo dve sedmice. Predsednik udruženja "Međunarodni transport", Neđo Mandić, kazao je agenciji Beta da mnogi srpski prevoznici trenutno nemaju dozvole za transport robe kroz Hrvatsku, jer su ih potrošili.

Udruženje auto-prevoznika Srbije pozvalo je Ministarstvo infrastrukture da brže reši spor sa Hrvatskom oko dozvola za transport robe, jer srpski prevoznici sada imaju dozvole za samo dve sedmice.

Predsednik udruženja "Međunarodni transport", Neđo Mandić, kazao je agenciji Beta da mnogi srpski prevoznici trenutno nemaju dozvole za transport robe kroz Hrvatsku, jer su ih potrošili.

Veliki broj kamiona zbog toga stoji, a prevoznici trpe gubitke jer gotovo da ne postoji način da se do tržišta Evropske unije stigne drugim pravcima, rekao je on, dodajući da pravac preko Mađarske ne može da zadovolji potrebe zbog malog broja tranzitnih dozvola.

Mandić je istakao da su srpski prevoznici zatražili od Ministarstva infrastrukture da ukine karakter univerzalnosti dozvola koje izdaje hrvatskim prevoznicima, odnosno da ih onemogući da iz trećih zemalja transportuju u Srbiju.

Prema njegovim rečima, to bi pogodilo hrvatske prevoznike i podstaklo ih da pritisnu svoju vladu da povuče odluku o zamrzavanju 12.000 dozvola ranije namenjenih Srbiji, a sektor kamionskog prevoza koji zapošljava više od 10.000 ljudi bio bi zaštićen.

Prevoznici iz Srbije su se, naveo je Mandić, sastali sa predstavnicima Ministarstva infrastrukture koji su se složili sa zahtevima prevoznika, ali odluke još nema.

Agencija Beta u tom ministarstvu do sada nije mogla da dobije informacije o rešavanju tog problema.

Srbiji je do kraja godine potrebno najmanje 40.000 dozvola za prevoz robe kroz Hrvatsku, a 12.000 dozvola koje je Hrvatska zamrzla, trebalo je da se koristi dok Srbija ne proceni koliko joj dozvola ukupno treba, naveo je Mandić.

Za prvih sedam meseci iskorišćeno je 43.000 dozvola, ali najaktivniji period za transport počinje avgusta zbog izvoza poljoprivrednih proizvoda, dodao je Mandić.

Srbija i Hrvatska su se prošle godine dogovorile da jedna drugoj ne ograničavaju broj dozvola, već da ih izdaju u skladu sa potrebama i da sve dozvole budu univerzalne, odnosno omogućavaju ne samo transport između dve zemlje i tranzit, već i prevoz robe iz trećih zemalja.

To hrvatskim prevoznicima koristi jer imaju dosta posla za prevoz iz trećih zemalja, često iz EU u Srbiju, dok je Srbija na to pristala da bi dobila veliki broj tranzitnih dozvola, kazao je Mandić i dodao da se obično u ugovorima između dve zemlje daje do 500 dozvola dozvola za transport iz trećih zemalja.

Hrvatska je taj dogovor prekršila time što je dozvole srpskim prevoznicima zamrzla zbog toga što hrvatski "Zagrebtrans" nije uspeo da preveze transformator firme "Končar" u Srbiju, kazao je Mandić i ocenio da se te dve stvari ne smeju povezivati.

Srbija treba da reši problem isporuke transformatora koje blokira firma "Boro Kečić", a Ministarstvo infrastrukture da odgovori na hrvatske mere da bi zaštitila prevoznike, ocenio je predsednik "Međunarodnog transporta".

Mandić je istakao da u Srbiji ima oko 1.000 prevoznika koji rade sa približno 7.000 kamiona i zapošljavaju više od 10.000 ljudi.

Međunarodni transport doprinosi smanjenju srpskog spoljnotrgovinskog deficita jer omogućava devizni priliv i sprečava odliv deviza do kojeg bi došlo ukoliko bi te usluge bile poverene inostranim firmama.

Godišnji prihod sektora je veći od 600 miliona evra, istakao je Mandić.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image