"Ako bi mi tražili odštetu za Domovinski rat, Srbi bi za Drugi svetski rat, mi bi onda za Prvi svetski rat, a Srbi bi onda za Kosovsku bitku," naveo je Matiću vezi sa pitanjem odštete koji je ovih dana spominjao premijer Plenković.

Matić takođe veruje da neće biti nekih velikih protesta zbog dolaska srpskog predsednika, iako o tome danas bruje novine.

"Mislim da od toga neće biti ništa. Ako Crkva i (najuticajnija vladajuća) HDZ to ne podrže, nema od toga ništa. Oni će to dozirati. Sve će završiti na tome: 'Mi se bunimo, a on je ipak došao. Što su ga onda zvali?", zapitao je Matić, gostujući u zagrebačkom studiju TV N1.

Za razliku od mnogih, konstatuje ovaj medij, Matić Vučića ne želi da naziva četnikom, uz objašnjenje da nikog tako ne bi nazvao, jer, kako je rekao, ni on ne želi da neko njega naziva ustašom.


BURA OKO POSETE

Uprkos pozivu hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović da se zaustavi "verbalni rat" na liniji Zagreb - Beograd, uoči prve zvanične posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u Hrvatskoj se ne stišava bura izazvana najavom te posete.

Dolazak Vučića, naime, svakodevna je tema u medijima, ali i parlamentu i vladi, a prećutana je samo u govoru premijera Andreja Plenkovića u utorak u Evropskom parlamentu u Strazburu.

I dok udovice hrvatskih veterana i udruženja veterana pripremaju protest zbog posete Vučića, hrvatski parlamentarci su složni u jednom - da je dijalog između dveju država nužan da bi se rešili sporni problemi.

Opozicija, međutim, ne veruje da će nakon posete predsednika Vučića doći do bilo kakvih pomaka u odnosima dve države.

Neki poslanici najuticajnije HDZ, čiji je predsednik premijer Plenković, poput Miljana Brkića, ministra odbrane Damira Krstičevića i nekih iz opozicije, smatraju da Vučić neizostavno treba da se izvini za govor u Glini, 1995. godine.

Gotovo svi elektronski mediji na svojim portalima objavili su taj, za njih sporni govor u Glini, a poneki ne propuštaju priliku da Vučića nazivaju četnikom.

Izvinjenje bi, kako se navodi, rado čuli i u opozicionom Živom zidu, zbog Vučićevih izjava, ali i zbog, kako kažu, politike Srbije koja se ne ograđuje od četništva čija ikonografija je neretko viđena u poslednje vreme i u Srbiji, ali i Hrvatskoj.

I oni kao i SDP smatraju da nekih posebnih pomaka u razgovorima neće biti.