• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Norveška: Na sudu zbog zločina nad Srbima

Pred sudom u Oslu je počelo suđenje bosanskom muslimanu Mirsadu Repaku, optuženom za ratne zločine nad srpskim civilima 1992. godine. To je prvi slučaj suđenja za ratne zločine u Norveškoj od Drugog svetskog rata, podsetile su agencije.

Pred sudom u Oslu je počelo suđenje bosanskom muslimanu Mirsadu Repaku, optuženom za ratne zločine nad srpskim civilima 1992. godine.

To je prvi slučaj suđenja za ratne zločine u Norveškoj od Drugog svetskog rata, podsetile su agencije.

Optužnica tereti Repaka (42), bivšeg pripadnika Hrvatskih odbrambenih snaga, za zločine protiv čovečnosti, ratne zločine, silovanja, zatvaranja i mučenja.

Repak je optužen da je od maja do oktobra 1992. u logoru Dretelj počinio zločine nad 18 srpskih civila, muškaraca i žena.

Repak, koji se doselio u Norvešku 1993. i dobio norveško državljanstvo 2001, izjasnio se da nije kriv pošto je, kako je rekao, samo izvršavao naređenja.

Norveška je u martu uvela zakon kojim se omogućavaju suđenja za ratne zločine pred norveškim sudovima čak i kada su zločini počinjeni van zemlje.

Odbrana tvrdi da slučaj treba da bude odbačen pošto taj zakon nije bio na snazi u vreme kada su zločini, kako se tvrdi, počinjeni.

Tužilaštvo je, s druge strane, navelo da bi slučaj mogao da se temelji na drugim zakonima, ali da u tom slučaju ne bi bila prikazana potpuna slika događaja pošto je reč o zločinu počinjenom u ratnoj situaciji.

Sud danas treba da sasluša argumente na osnovu kojih će odlučiti da li će prihvatiti optužnicu, a odluku bi trebalo da saopšti u ponedeljak.

Ukoliko Repak bude proglašen krivim, mogao bi da bude osuđen na maksimalnu kaznu od 21 godine zatvora.

Prema izveštajima norveških medija, u toj zemlji živi stotinak osumnjičenih za ratne zločine, uglavnom one počinjene tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image