• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I Hrvati proteruju pušače

Ukoliko Sabor usvoji zakonski predlog hrvatske vlade na kome se radi, pušenje u Hrvatskoj biće zabranjeno na javnim mestima, a prekršiocima se smeše visoke kazne. Zakon će stupiti na snagu u martu ili aprilu.

Ukoliko Sabor usvoji zakonski predlog hrvatske vlade na kome se radi, pušenje u Hrvatskoj biće zabranjeno na javnim mestima, a prekršiocima se smeše visoke kazne.

Po rečima ministra zdravlja i socijalnog staranja Darka Milinovića, s obzirom da je u Hrvatskoj 32 odsto pušača, a 68 odsto nepušača, hrvatska vlada se odlučila da zaštiti većinu koja ne pušti, a pušače natera na promenu ponašanja.

Vladina borba protiv pušenja znači zabranu pušenja u svim vaspitnim, obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim ustanovama, kao i u radnim prostorima.

U kafićima će pušenje biti dozvoljeno samo na otvorenim terasama, a restorani će morati obezbediti posebnu prostorija za pušenje gde se neće moći naručiti hrana ili piće.

Zbog pasivnog pušenja, kelner u kafiću za osam sati radnog vremena pasivno popuši 36 cigareta, a od posledica pušenja u Hrvatskoj godišnje umre 10.000 ljudi, 3.000 umre zbog pasivnog pušenja, a troškovi lečenja bolesti koje su posledica direktnog ili indirekrnog uticaja duvanskog dima godišnje dostižu tri milijarde kuna (preko 410 miliona evra).

Osim vladajućeg HDZ-a i njegovih koalicionih partnera, predlog će podržati i najjača opoziciona Socijaldemokratska partija, pa se očekuje da zakon bude usvojen na jesenjem zasedanju Hrvatskog sabora, a na snagu stupi šest meseci od donošenja, negde u martu ili aprilu kako bi se oni kojih se to tiče mogli prilagoditi.

Ipak, u vaspitnim, obrazovnim i zdravstvenim ustanovama zabrana stupa na snagu osam dana od donošenja zakona.

Pušenje će biti zabranjeno i na dečjim igralištima, ali će od zabrane biti izuzete psihijatrijske ustanove.

Poslodavci za pušače mogu odrediti posebnu prostoriju, odvojenu od nepušača.

Za kontrolu će biti zadužene sanitarna, zdravstvena i prosvetna inspekcija, inspektori rada i Državni inspektorat, a kazne će za pojedinca iznositi 1.000 kuna (oko 140 evra) a za privatnike i poslodavce, ako ne budu upozoravali na zabranu ili obaveštavali nadležne o kršenju zakona, od 10.000 do 20.000 kuna (1.400 do 2.800 evra).

Zakon predviđa i zabranu svakog direktnog i indirektnog oglašavanja cigareta, proizvoda koji podstiču potrošnju cigareta i događaja koji mogu sponzorisati potrošnju cigareta.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image