Ti objekti koji se vode kao nasleđe stare Jugoslavije, ili više nije "naše" ili je uzurpirano, pišu današnje "Večernje novosti".

Primer je zgrada u Velingtonu, na Novom Zelandu, koja se nalazi na spisku diplomatskih nekretnina koje treba da se razdele između država naslednica SFRJ, ali ona ne postoji.

"U Velingtonu objekta, jednostavno, nema. Dobili smo potvrde o tome, a u našim knjigama je upisan kao postojeći", priča za "Novosti" predstavnik Srbije u Mešovitom komitetu za sukcesiju Veljko Odalović.

"Novosti" pišu da će poseban izazov pred Mešovitim komitetom biti veliki diplomatski kompleksi, poput onih u Moskvi, Adisabebi, Nju Delhiju i Braziliji.

Za nekretninu u Etiopiji nedostaje dokument koji potvrđuje vlasništvo, iako su dogovor o razmeni objekta svojevremeno postigli Josip Broz Tito i car Hajle Selasije.

"Mi smo Etiopiji dali jedan objekat u Beogradu na korišćenje i sada sa ostalim sukcesorima treba da vidimo kako da rešimo ovaj problem. U Braziliji je ambasada toliko velika da bi mogle da je koriste sve zemlje naslednice prema procentima koji im pripadaju po sporazumu o sukcesiji. O tome, možda, uspemo da se dogovorimo na sastanku u Beogradu", rekao je Odalović.

Pitanje je, međutim, da li bi se standardi NATO isprečili deljenju pojedinih ambasada.

To bi, kako navode "Novosti", bilo posebno problematično u Moskvi i Nju Delhiju. Kompleks ambasade je izgrađen na osnovu sporazuma, tako što je Jugoslavija dobila zemljište u Moskvi, a Sovjetski savez parcelu u Deligradskoj ulici u Beogradu, sa obavezom da se na njima izgrade ambasade i zabranom da se to zemljište prodaje. Sličan aranžman bio je i sa Indijom.

"SFRJ" prodala stan - Srbiji 3,5 miliona $

"Za ta dva objekta nemamo rešenje, jer Srbija ne pristaje da reciprocitet, koji smo mi uspostavili, sada koriste svi sukcesori na objektima u Rusiji i Indiji", kaže Odalović.

On dodaje da će za Nju Delhi naša zemlja ostalim naslednicima predložiti da se uvaži "naše davanje" kako bi Srbija dobila jednu celinu u kompleksu, dok bi ostatak mogao da zadovolji sve zemlje sukcesore.

Država se raspala 1991, bez gazde 110 miliona $

Što se tiče Moskve, Srbija bi mogla da obešteti četiri sukcesora, a da ne zadrži objekat, koji nije u najsjajnijem stanju, jer prokišnjava, a da bi se on, ako se postigne dogovor, kasnije renovirao.