Na njemu su, navodno, "kovali" plan o stvaranju maloprodajnog giganta koji bi dominirao na području bivše Jugoslavije.

Todorić, prvi čovek hrvatskog Agrokora, Janković iz slovenačkog Merkator Poslovnog sistema i Mišković iz srpskog Delta Holdinga su, kako navodi "Blumberg", posle šest sati pregovora odustali od ideje, jer nisu uspeli da se dogovore oko vlasničkog udela.

Međutim, to se, kako ocenjuje njujorška agencija, pokazalo kao dobar ishod za dvojicu od njih, jer kada je Todorić deceniju kasnije počeo samostalno da realizuje taj plan, to mu je donelo propast.

Ekspanzija Agrokora zasnovana na zaduživanju je, kako navodi "Blumberg", kulminirala kupovinom Merkatora. U tom trenutku, Agrokor je bio najveći konglomerat u regionu sa 60.000 zaposlenih.

Kada kompanija, međutim, više nije mogla da izmiruje račune, njeno urušavanje je u tolikoj meri zapretilo stabilnosti hrvatske ekonomije da je vlada u Zagrebu preuzela na sebe njeno restrukturiranje usvajanjem specijalnog zakona.


Njujorška agencija podseća da Todorića sada čeka suđenje, dok će njegovom nekadašnjom imperijom uskoro upravljati investitori.

Todorićev pad je, takođe, bila prelomna tačka za promenu načina pristupanja poslovnih lidera na tlu bivše Jugoslavije strateškim odlukama.

Emil Tedeski, izvršni direktor Atlantik Grupe, hrvatske holding kompanije čija je tržišna vrednost 550 miliona dolara, tvrdi da je sudbina Agrokora sigurno doprinela tome da preduzetnici u regionu preispitaju svoje izvore finansiranja, ulaganja i fokusiranja.

Koliko će Srbiju koštati pad Agrokora?


"Bio je to dobar primer o tome koliko je opasno imati neadekvatne izvore finansiranja i biti van fokusa", rekao je Tedeski u telefonskom razgovoru, dodajući da je najvažnija lekcija iz Agrokorove propasti - pametno upravljanje novcem.