• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nepoželjno priznanje - nepoželjni ambasadori

Ambasadori Crne Gore i Makedonije u Srbiji proglašeni za nepoželjne osobe. Beograd nagovestio podnošenje tužbe protiv Crne Gore. Momir Bulatović se izvinio zbog poteza Vlade u Podgorici, a građani počeli spontano da protestuju. Tadić osudio odluku Podgorice i Skoplja.

Dan posle odluka vlada Crne Gore i Makedonije da priznaju Kosovo, i dalje stižu reakcije, kako na sam čin priznanja, tako i na odluku Beograda da crnogorskog i makedonskog ambasadora proglasi za "personu non grata".

U Podgorici su počeli spontani protesti građana zbog priznanja Kosova, a organizovani protest opozicije najavljen je za ponedeljak.

Iako je bes javnosti, pa i poslanika u Srbiji pre svega usmeren na Crnu Goru, prema kojoj su po hitnom postupku preduzete diplomatske mere, i makedonskom ambasadoru Aleksandru Vasilevskom otkazano je gostoprimstvo u Srbiji. Vasilevski je obavešten da bi u roku od 48 sati trebalo da napusti Srbiju, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Prethodno je ambasador Srbije u Skoplju Zoran Popović predao protestnu notu makedonskom Ministarstvu spoljnih poslova i još se ne zna da li će ovo ministarstvo preduzeti iste mere kao zvanični Beograd i zatražiti da srpski ambasador napusti Skoplje.

Odluka o priznavanju Kosova kao nezavisne države nije uperena protiv Srbije, već predstavlja korak koji je motivisan državnim interesima, rečeno je agenciji Beta u makedonskom ministarstvu spoljnih poslova.

Funkcioner Ministarstva je rekao da Skoplje ne očekuje pogoršanje odnosa sa Beogradom i veruje da će se nastaviti dobrosusedska saradnja.

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da su odluke vlada Crne Gore i Makedonije da priznaju nezavisnot Kosova veoma pogrešne, suprotne međunarodnom pravu i da ne doprinose regionalnoj stabilnosti i dobrosusedskim odnosima za koje se zalaže Srbija.

Premijer Kosova Hašim Tači zahvalio se danas u ime institucija i građana vladama Makedonije i Crne Gore što su priznale Kosovo.

Što se tiče diplomatskih koraka Beograda crnogorski ambasador Anka Vojvodić smatra da je potez Vlade Srbije da joj da 48 sati da napusti Beograd, ishitren i nepotreban, dok srpski ambasador u Podgorici Zoran Lutovac, prema kome vlada domaćina neće primeniti recipročne mere, tvrdi da je moguće da Beograd "potera" Crnogorce i na sud zbog ovakve odluke.

Lutovac je rekao da će Srbija u donošenju odluke o tome kakve će mere preduzeti prema Crnoj Gori uzeti u obzir "dve činjenice": "Prvo, da je režim u Podgorici tu odluku doneo u kritičnom momentu za Srbiju i, drugo, da ogroman broj građana Crne Gore nije za tu odluku."

Crna Gora je priznanjem Kosova, prema njegovim rečima, "ignorisala" ne samo Srbe u toj zemlji, već i druge građane, jer je, kako je naveo, protiv priznanja Kosova 80 odsto crnogorskih stanovnika.

Lutovac je za podgoričku televiziju "Atlas" rekao da je Srbija odluku da otkaže gostoprimstvo crnogorskoj ambasadorki donela "u skladu sa činjenicom da je ugrožen njen teritorijalni integritet". On je rekao da je na Crnoj Gori da odluči kakve će diplomatske mere preduzeti u odnosu na njegov status u Podgorici.

Mišljenje Lutovca da Crnogorci nisu većinski za priznanje nezavisnosti Kosova deli i bivši predsednik Crne Gore Momir Bulatović koji je uputio izvinjenje građanima Srbije. "Zbog ove odluke osećam tugu i stid. Ne mogu ni da zamislim šta bi na nju rekli Njegoš, kralj Nikola, Marko Miljanov i svi drugi koji su stvarali Crnu Goru", rekao je Bulatović za crnogorski "Dan". On smatra da to što je "Đukanovićeva vlada" zavnično priznala "kvazi državu"na teritoriji Srbije, a kojoj je, navodi on, glavni grad "američka vojna baza", predstavlja "veću bruku, nego štetu".

Crnogorski predsednik Filip Vujanović izjavio je da je odluka o priznaju kosovske nezavisnosti "bila teška" i da je doneta u želji da se "izbegnu rizici štete strateškim integracionim ciljevima Crne Gore": "Suočena sa jasnim i upornim očekivanjima svojih partnera u evropskim i evroatlanskim integracijama i svesna da je partnerstvo sa njima uslov kvaliteta i dinamike ostvarenje integracija, Crna Gora je donela ovu odluku želeći da izbegne rizike štete u svojim strateškim integracionim ciljevima."

Kako se navodi u saopštenju iz Vujanovićevog kabineta, takva odluka je doneta nakon gotovo osam meseci od proglašenja kosovske nezavisnosti tokom kojih je ona bila istrajno odlagalna razumevajući "osetljivost ovog pitanja za Srbiju".

Na zahtev Beograda na napusti tlo Srbije reagovala je i ambasador Crne Gore Anka Vojvodić. Ona je ocenila da to "nije pametan i dobar politički potez", jer bi Srbija trebalo da pokaže da želi najbolje odnose sa Crnom Gorom i susednim zemljama

Ne komentarišući diplomatske mere Srbije, SAD su pozdravile odluku Crne Gore i Makedonije da priznaju Kosovo i izrazile očekivanje da će "narednih meseci biti još priznanja" nezavisnosti te srpske pokrajine. "Porast broja zemalja koje su priznale Kosovo potvrda je njegovog napretka u uspostavljanju stabilnog, multietničkog i demokratskog društva koje nastoji da izgradi normalne političke i trgovinske odnose sa svojim susedima i uopšte međunarodnom zajednicom", naveo je u izjavi za javnost portparol Stejt departmenta Šon Mekormak.

Tadić: Odluka pod pritiskom

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da su odluke vlada Crne Gore i Makedonije da priznaju nezavisnot Kosova veoma pogrešne, suprotne međunarodnom pravu i da ne doprinose regionalnoj stabilnosti i dobrosusedskim odnosima za koje se zalaže Srbija.

Tadić je ocenio da se sa tom odlukom Vlade Crne Gore ne slažu građani te države, kao i da je to učinjeno pod velikim političkim pritiscima: "Vlada Crne Gore, zemlje sa kojom smo želeli najbolje odnose, ovim potezom je dovela u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije. Time je učinjena velika šteta i za građane Srbije i za građane Crne Gore koji imaju toliko toga zajedničkog."

Tadić je izrazio uverenje da se građani Crne Gore ne slažu sa odlukom vlade.

Po njegovim rečima, diplomatske mere koje Srbija preduzima u skladu su sa Akcionim planom Vlade Srbije i ni na koji način nisu uperene protiv građana Crne Gore i Makedonije, a Srbija ostaje uverena u neraskidivost veza naših naroda.

"U novonastaloj situaciji, kada je Generalna skupština UN odlučila da pošalje rezoluciju Srbije Međunarodnom sudu pravde koji sada ima obavezu da donese stav o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, nije postojao ni jedan valjan razlog da nama sesedne zemlje, koje su do sada pokazivale suzdržanost, naprasno odluče da priznaju takozvano nezavisno Kosovo", zaključio je predsednik Srbije.

Tadić je ocenio da je taj čin Vlade Crne Gore i Makedonije izdejstvovan pod velikim političkim pritiscima i da će vreme pokazati da su donete odluke pogrešne. On je istakao da veruje da će proces donošenja stava Međunarodnog suda pravde biti važan argument zemaljama koje nisu priznale nezavisnost Kosova da odole pritiscima i ne posežu za aktom priznanja.

(MONDO/agencije/Na slici gore: Aleksandar Vasilevski, foto: MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image