Skupština Podgorice usvojila je danas, većinom glasova, predlog gradonačelnika Ivana Vukovića da u Podgorici bude podignut spomenik Josipu Brozu Titu.  

Glavni grad Crne Gore nekada je, u bivšoj Jugoslaviji, nosio ime Titograd, upravo po Josipu Brozu Titu. Nije bio jedini. Bili su tu: Titovo Užice, Titov Veles, Titovo Velenje, Titova Mitrovica, Titov Drvar, Titov Vrbas...

Zanimljiva rasprava vodila se u podgoričkoj skupštini u vezi sa ovim predlogom.

U obrazloženju za podizanje spomenika Titu, odbornik vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS Stefan Ćulafić je naveo je da je "Tito vratio Crnoj Gori pravo na državu i naciju", prenose podgoričke "Vijesti".

Dodao je da je Crna Gora njegovom zaslugom stavljena u istoj ravni sa drugim federativnim republikama Jugoslavije. 

"Prepoznao je luču slobode, koja je krenula iz Crne Gore, koja je dala više od 18.000 žrtava, 253 narodna heroja", rekao je Ćulafić i istakao da je pod Titovim vođstvom Crna Gora postala moderna država i da je stoga nemerljiva uloga Tita u Crnoj Gori.

Odbornik opozicionog Demokratskog fronta Vladimir Bulatović rekao je da mu nije jasno kako je vlast uspela da spoji Stjepana Mesića i Tita. On je naveo da je Mesić uradio sve da razbije Jugoslaviju, a proglasili su ga za počasnog građanina.

Dodao je da je njegov deda, kao patriota sa 16 godin, učestvovao kao partizan u Drugom svetskom ratu, izašao rata sa činom, da bi završio na Golom otoku, sve zbog ljubavi prema Rusiji.

Njegov kolega iz DF Miodrag Bešović je istakao je da je Tito odgovoran i za bratoubilački rat u Crnoj Gori, kao i da je naredio bombardovanje Podgorice.

Odbornik URA Luka Rakčević istakao je da je Tito imao i dobrih i loših strana, ali da zaslužuje da mu se vrati spomenik. Istakao je da je paradoksalno da ta inicijativa dolazi od DPS, a koji je uništio i zgazio sve što je taj sistem dao. 

Čula se i ova teza: "Da li treba da se Amerikanci odreknu Abrahama Linkolna, Francuzi Napoleona, Srbija cara Dušana, Makedonci Aleksandra Makedonskog?", rekao je predsednik skupštine Đorđe Suhih.

Ko je, zapravo, bio Josip Broz Tito, nikada nismo saznali (pitanje je i da li ćemo). Ali, znamo da je cela Jugoslavija plakala, ridala kada je "dragi nam drug Tito preminuo". Vest o smrti je objavljena 4. maja 1980. godine (pitanje je da li je i to tačno, odnosno da li je zaista tada i preminuo, ali to je manje važno). 

Jugonostalgičari će reći da je u ono vreme sve bilo bolje, da je jugoslovenski, "crveni" pasoš vredeo svuda, da je bilo mira... Protivnici će, međutim, reći da je sve bilo lažno, da su se uzimali nenormalni krediti, zemlja se zaduživala, da je sve rađeno nauštrb Srbije, a ljubav među narodima (ako je i bilo) pukla je nedugo posle Titove smrti. 

MONDO TV: POKLONI KOJE JE TITO DOBIJAO

Ideju o podizanju biste ili spomenika Titu prvi su izneli predstavnici Udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata (UBNOR) i antifašista, a gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković je izjavio da će podržati inicijativu o podizanju spomeniku čoveku čije je ime Podgorica ponosno nosila 47 godina.

Nedugo od ideje, odbornici podgoričke skupštine su je pretvorili u delo.

“Vuković je posebno zahvalan predstavnicima UBNOR-a i antifašista Podgorice na očuvanju i širenju ideje antifašizma kao temeljne vrednosti crnogorskog društva. Bez nje ne bi bilo ni današnje moderne, građanske i multietničke države Crne Gore. Doprinoseći afirmaciji i promociji ideja i vrednosti koje zajedno treba da nastavimo da negujemo i prenosimo na nove generacije. Ponosni što smo imali takve pretke i VIZIONARE”, rekao je Vuković ranije u razgovoru sa predstavnicima UBNOR-a.