• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Norveški brod u Crnoj Gori, kreće potraga za naftom!

Izvor mondo.rs Izvor mondo.me

U crnogorske vode uplovio je norveški brod “Polar Empress”, koji će istraživati podmorje ispod Bara i Ulcinja radi potrage i eventualne eksploatacije nafte i gasa.

 Crna gora - Potraga za naftom, u Jadran uplovio norveški brod Izvor: MONDO Crna Gora

Brod je uplovio juče u 20 sati i 22 minuta.

Ovo je jedan od tri broda norveške kompanije “Shearwater”, koji će istraživati da li ima nafte u crnogorskom podmorju.

Prvi brod ove kompanije, sa nazivom "Seven Waves", uplovio je pre šest dana u barsku luku.

Tada su aktivisti neformalne grupe građana SOS za Montenegro krenuli su u višednevni marš od Ulcinja do Igala u znak protesta zbog ovih istraživanja, za koja pored ostalog tvrde da su direktna pretnja morskoj flori i fauni u tretiranim područjima.

"Riba koja ne bude ubijena pobeći će. Riba koja nije u stanju da pobegne, jer je slabo pokretljiva, ona će da ugine. I ne samo ribe već svi oni organizmi koji žive u moru. Grčkoj naftnoj kompaniji dodeljeni su blokovi 30. i 26. koji se nalaze tačno na mestu gde je bio epicentar zemljotresa 1979. godine! Praksa drugih zemalja u svetu je pokazala da se učestalost zemljotresa nakon seizmičkih istraživanja povećava deset puta", kazao je tada Mirsad Kurgaš, predstavnik tog udruženja.

U Crnoj Gori u moru - zalihe "crnog zlata"!

Iz Instituta za biologiju kazali su da ova istraživanja neće izazvati drastične promene u morskom eko-sistemu "u smislu da će se desiti potpuni nestanak riba i drugih morskih organizama".

"Istraživanja su sprovedena i u Hrvatskoj 2013, ranije sedamdesetih godina prošlog vijeka u različitim fazama, a nije se drastično promijenio ni biljni ni životinjski svet", kazali su tada iz Instituta.

Hrvatska optužila Crnogorce da zadiru u njene vode

Milena Tomanović iz Zavoda za hidrologiju i seizmologiju "Večernjim novostima" rekla je da "nigde u svetu nije zabeležen primer da je tokom ovog tipa istraživanja, gde se za izvor akustične energije koriste vazdušni topovi, došlo do pobude indukovane seizmičke delatnosti"

Iz Uprave za ugljovodonike kazali su da je država već počela da ostvaruje prihode od istraživanja nafte i gasa.

"Po osnovu naknade, na površinu od tri koncesionara od 2016. u crnogorski budžet se slilo 1,034 miliona evra, u slučaju otkrića za komercijalnu eksploataciju nafte i gasa u crnogorskom podmorju, državi bi pripalo između 62 i 68 odsto ostvarenog prihoda", naveli su oni.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image