• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Podgorica: Protest podrške Mandiću

Više od hiljadu građana koji su pešice došli iz više gradova unutrašnjosti, okupilo se večeras na platou ispred Skupštine Crne Gore, zajedno sa Podgoričanima, u znak podrške lideru Srpske liste Andriji Mandiću, koji sedmi dan štrajkuje glađu. Okupljanje prošlo bez incidenata.

Više od hiljadu građana koji su pešice došli iz više gradova unutrašnjosti, okupilo se večeras na platou ispred Skupštine Crne Gore, zajedno sa Podgoričanima, u znak podrške lideru Srpske liste Andriji Mandiću, koji sedmi dan štrajkuje glađu.

Mandić je štrajk glađu započeo u ponedeljak, 13. oktobra, neposredno nakon protestnog mitinga opozicije zbog vladine odluke da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Njima, kao ni prisutnim poslanicima opozicije i novinarima, nije bilo dozvoljeno da uđu u Skupštinu, a ni Mandić nije mogao da izađe iz zgrade parlamenta jer mu obezbeđenje ne bi dozvolilo da se vrati u stranačke sprostorije, gde štrajkuje.

Nakon gotovo jednočasovnog zadržavanja, oni su se, na Mandićevu molbu, razišli put sedišta Srpske narodne stranke, koje se nalazi na suprotnoj strani grada.

Najviše građana je dopešačio iz Nikšića, Bijelog Polja i Bara, ali ih je bilo iz drugih gradova širom Crne Gore.

Pojedinci koji su predvodili kolone građana iz unutrašnosti obratili su se prisutnima, i ponovili zahteve opozicije da vlada poništu odluku o priznavanju nezavisnosti Kosova, respiše referendum na kome bi se građani odredili o toj odluci ili vanredne parlamentarne izbore.

Okupljanje je proteklo bez incidenata, uz neviđene mere bezbednosti.

Naime, u Podgorici su posle podne znatno pojačane mere policijskog obezbeđenja, u očekivanju dolaska građana koji su pešice krenuli iz Bijelog Polja, Nikšića, Pljevalja i nekoliko gradova primorja.

Naročito zgusnuti policijski kordoni su bili ispred zgrade vlade, koji se praktično spajaju s kordonima u delu grada s druge strane Morače, gde se nalaze zgrade skupštine i predsedništva.

Samo na tim mestima raspoređeno je nekoliko stotina policajaca sa šlemovima, štitovima i drugom opremom, a povećano policijsko prisustvo uočljivo je i na drugim značajnm punktovima u gradu, kao i na prilazima i svih pravaca.

Sa protesta, koji nije bio prijavljen policiji, upućeno je protestno pismo Javnom servisu TV Crne Gore i drugim "režimskim medijima" koji, kako je rečeno, danima ignorišu Mandićev štrajk glađu, a istovremeno izveštaju o nizu beznačajnih stvari.

Skandirajući "Andrija, Andrija", prisutni su uputili niz pogrdnih naziva i vulgarnh reči na račun premijera Mila Ðukanovića.

Građani, koji su u Podgoricu dopešačili prošavši i po 150 kilometara, nosili su majice na kojima piše "Obraz je preči", srpsku državnu zastavu i crnogorske kape sa četiri ocila.

Portparol Srpske narodne stranke Dobrilo Dedejić je Tanjugu rekao da je Mandić uporan u svojoj odluci i nameri da sa štrajkom glaðu nastavi sve dok vlada Crne Gore ne promeni odluku o priznanju lažne države Kosovo, "na ovaj ili onaj način".

Prema Dedeiću, Ðukanovićev režim pokazuje "strah i nervozu" jer je oèevidno da je većina građana saglasna sa zahtevima opozicije koja će pokušati na miran i dostojanstven način, isključivo se koristeći demokratskim sredstvima, da taj režim srusi.

"Ovo je početak naše uporne i intenzivne borbe da prinudimo vladu da poništi odluku ili da raspiše referendum ili vanparlamentarne izbore. Mi u tom smislu imamo svakodnevne pritiske građana koji nam idu na ruku", kazao je Dedeić.

Energija naroda je, kazao je, gotovo opipljiva jer su postali svesni da je ovo "najteži trenutak za Crnu Goru do sada i veliki izazov" i ako opozicija sada ništa ne uradi građani su svesni da će morati da se "naviknu na diktaturu jednog čoveka".

Dedeić je ukazao da je u celoj Crnoj Gori "praktično zavedena neka vrsta vanrednog stanja", jer se na svim punktovima u gradu nalaze do sada nezapamćene bezbednosne snage, što ukupnu situaciju u toj državi čini napetijom.

Vlada Crne Gore priznala je kosovsku nezavisnost 9. oktobra, a dan nakon protestnog mitinga opozicije u Podgorici Ðukanović je u Skupštini Crne Gore u okviur premijerskog sata rekao da "ta odluka neće biti poništena".

Vladajuća Demokratska partija socijalista saopštila je nekoliko dana kasnije da nijedan od zahteva crnogorske parlamentarne opozicije nije prihvatljiv i da neće biti ispoštovan.

Parlamentarna opozicija najavila je da će na sutrašnjem skupštinskom zasedanju zatražiti raspravu o raspisivanju referenduma koji bi, smatraju, mogao da bude održan 14. decembra.

Crnogorska vlada je odluku o priznanju nezavisnosti Kosova donela 9. oktobra. U znak protesta parlamentarna opozicija je organizovala protestni miting ispred Skupštine, nakon koga su izbili incidenti, u kojima je oko 50 građana privedeno, a 28 lakše povređeno.

To je bio razlog da Uprava policije zabrani miting opozicije koji je bio zakazan za četvrtak, 16. oktobra.

Nezadovoljni takvom odlukom, građani iz unutrašnjosti Crne Gore odlučili su da krenu pešice i na taj način iskažu protest zbog odluke crnogorske vlade o priznavanju kosovske nezavisnosti i podršku Mandiću koji štrajkuje glađu u stranačkim prostorijama Skupštine.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image