• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna Gora od NATO dobija vojni 3D radar?

Izvor mondo.me

Ministarstvo odbrane planira da do 2025. godine nabavi 3D radar za nadzor vazdušnog prostora Crne Gore koji bi bio postavljen na Bjelasici.

 Crna Gora od NATO dobija vojni 3D radar? Izvor: MONDO/Gordana Bojanić

Izvor: MONDO/Gordana Bojanić



To se navodi u dugoročnom planu razvoja odbrane za period od 2019. do 2025. godine, piše Pobjeda.

“Za dalji razvoj nacionalnih kapaciteta nadzora vazdušnog prostora planirana je nabavka 3D radara, a kao najpovoljnija lokacija za radarski položaj razmatra se lokalitet Zekova glava na planini Bjelasici. Na ovaj način dostići će se puna operativna sposobnost za generisanje prepoznate slike o situaciji u vazdušnom prostoru Crne Gore”, navodi se u dokumentu Ministarstva odbrane.

Vojni analitičar Aleksandar Radić objasnio je za Pobjedu da su, kada je rađena analiza gde postaviti radar u Crnoj Gori, postojale dve opcije brdo Vrsuta kod Bara i Bjelasica.

“U prethodnom dugoročnom planu sistema odbrane koji je pokrivao period do 2025. godine, kada je bio i prethodni ministar, Vrsuta je bila navedena kao lokacija koja je izabrana, ali u međuvremenu potvrđen je sporazum po kome SMATSA (Agencija za kontrolu letenja) uzima radar na svoj trošak, koji stavlja na položaj na brdu Vrsuta i predaje vazduhoplovnu sliku operativnom centru na aerodromu Golubovci koji će biti integrisan u NATO sistem protivvazdušne i protivraketne odbrane. Dakle, SMATSA kupuje tri radara - dva će biti u Srbiji, jedan u Crnoj Gori. Taj koji će biti u Crnoj Gori na Vrsuti biće civilni, dok će na Bjelasici biti postavljen vojni radar”, objasnio je Radić.

Bošković na Sinjajevini: Ovdje neće biti NATO baza!

Bošković: Za odbranu 53 miliona eura

On smatra da problem predstavlja kupovina radara od 20 i više miliona evra i kako će se to finansirati.

“Zato je od NATO zatražena podrška za privremeno premošćavanje nedostatka resursa da bi se odložila kupovina. To i dalje nije izvesno, jer NATO ima stručnu komisiju, a ona će početkom 2019. godine dati svoj stav i odlučiće šta da rade u tom pogledu", naveo je Radić.

Prema njegovim rečima, nije uobičajeno da NATO pozajmi radar nekoj od zemalja članica, ali ukoliko se proceni da postoji potreba, to nije nemoguće.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Firga

Opa bato,?nezavisna? srpska Zeta,postavlja 3d Nato radar u Srbiji!?odgovor milogorcima;postavicemo Vam radar heksagon D.

flamantes

@Firga Vas nećemo pitati što ćemo raditi, a polako postajemo za vas nesavladiva sila.

Srdjan

Sta ima da uzimaju 3D radar,njima je dovolja DVOGLED.

special image