• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Incident na suđenju Glavšu i saoptuženima

Na suđenju Branimiru Glavašu i šestorici saoptuženih za ratni zločin nad Srbima u Osijeku 1991. godine na kom je nastavljeno čitanje ranijih izjava dogodio se incident kada je optuženi Ivica Krnjak počeo da viče kako ne može to da sluša izjavu novinarke "Politike" Snežane Berić.

Suđenje Branimiru Glavašu i šestorici saoptuženih za ratni zločin nad Srbima u Osijeku 1991. godine nastavljeno je danas čitanjem izjava svedoka iz pređašnjeg postupka.

Kada je sudija Željko Horvatović čitao izjavu novinarke beogradske "Politike" Snežane Berić, drugooptuženi Ivica Krnjak je izazvao incident nakon čega je izbačen iz sudnice.

Krnjak je u jednom trenutku ustao i viknuo kako "to ne može da sluša, jer se na taj način širi četnička propaganda", na šta ga je sudija Horvatović opomenuo da se smiri. Pošto je optuženi nastavio da viče, izbačen je iz sudnice, uz pretnju da će, ukoliko ponovi incident, biti trajno udaljen sa suđenja.

Izjave svedoka iz ranijeg postupka ponovno se čitaju zato što je suđenje sedmorici optuženih zbog proceduralnih razloga početkom novembra počelo ispočetka.

Čitanju izjave svedokinje Berić prigovorio je prvooptuženi Glavaš koji je rekao da je njena izjava "najobičnija laž", i u slučaju da bude prihvaćena kao verodostojna, to će značiti, kako tvrdi Glavaš, da je Hrvatska nastala na zločinačkom udruživanju.

Jedan od advokata Branko Šerić dodao je da sadržaj izjave predstavlja govor mržnje na koji bi trebalo da reaguje i Državno tužilaštvo.

Berićeva je u izjavi navela da su Srbi u ratnom Osijeku živeli u strahu. Ona je svedočila i o nekadašnjem šefu osječke policije Josipu Reihlu Kiru (ubijenom 1991. godine), za kojeg je rekla da je "bio dobar čovek koji je smirivao tenzije u Osijeku i okolini".

Osim njene izjave, na današnjoj raspravi pročitane su i izjave nekih novinara, kao i izjava Radoslava Ratkovića, jedine preživele žrtve egzekucija na Dravi 1991, a koji je krajem juna ove godine ispitan putem video veze pred sudom u Beogradu.

Na prethodnom suđenju pred istim sudom, protiv Glavaša su vođena dva postupka. Glavaš se u prvom postupku teretio da je svojim podređenima naredio hapšenje, maltretiranje više civila srpske nacionalnosti u Osijeku 1991. Dvojica civila, Čedomir Vučković i Đorđe Petković, su tada brutalno ubijena.

U drugom postupku Glavaš i šestorica saoptuženih su se teretila da su po naredbi Glavaša 1991. u Osijeku hapsili, maltretirali i potom likvidirali deset civila srpske nacionalnosti koji su ubijeni, a njihova tela bačena u reku Dravu vezanih ruku i sa selotejp trakom zalepljenom preko usta.

U ponovljenom suđenju obe optužnice su objedinjene u jednu, a iz nje je izbačena ranija kvalifikacija da je Glavaš lično učestvovao u mučenjima i zlostavljanjima srpskih civila pa se on, umesto dosadašnje kvalifikacije da je u zločinu učestvovao kao nalogodavac, sada spominje kao odgovorna osoba koja počinioce nije sprečila u izvršenju zločina.

(Beta)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image