• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obeležena godišnjica stradanja Vukovara

Građani Vukovara brojnim komemorativnim svečanostima obeležavaju stradanje grada u Domovinskom ratu, odnosno dan kada je 1991. slomljen otpor branilaca Vukovara.

Građani Vukovara brojnim komemorativnim svečanostima obeležavaju stradanje grada u Domovinskom ratu, odnosno dan kada je 1991. slomljen otpor branilaca Vukovara.

Dan sećanja na žrtve Vukovara obeležava se u spomen na 18. novembar 1991. godine, kada su, nakon tromesečne opsade grada, bivša JNA i srpske vojne jedinice, koje je hrvatska vlast smatrala paravojnima, slomile odbranu i ušle u grad.

U ovogodišnjem svečanom mimohodu i komemorativnom programu, nazvanom "Vukovar je Lijepa naša, Vukovar je moja Hrvatska", učestvovali su i predsednik države Stjepan Mesić, premijer Ivo Sanader sa članovima vlade, kao i delegacija Sabora na čelu s predsednikom Lukom Bebićem.

Komemoracija je počela u dvorištu vukovarske Opšte bolnice, kroz koju je tokom napada na Vukovar 1991. godine prošlo 3.470 ranjenika, a učesnici su potom u koloni sećanja gradskim ulicama krenuli do Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata, gde su položili vence i zapalili sveće.

Počast poginulima na Memorijalnom groblju odali su i bivši ratni komandanti odbrane grada, predstavnici lokalnih vlasti i udruženja ratnih veterana i stradalih u Domovinskom ratu.

Ratni sukobi u Vukovaru počeli su 13. avgusta 1991, a JNA je zauzela grad 18. novembra te godine. Vukovar je bila prva urbana sredina iz koje su borbom potisnute hrvatske snage.

Borbe za Vukovar trajale su 86 dana, a u njima je, kako se procenjuje, poginulo između 3.000 i 5.000 ljudi, uglavnom civila. U sukobima je razrušeno 90 odsto grada.

U opsadi Vukovara učestvovalo je oko 30.000 vojnika JNA i veliki broj pripadnika teritorijane odbrane i paravojnih snaga, dok su hrvatske snage, prema procenama, najpre brojale 1.800 ljudi, ali su vremenom bitno narasle.

Prema podacima vukovarske Opšte bolnice u borbama u tom gradu poginule su 1.624 osobe, među njima i 12 dece, a ranjeno je 1.219 osoba.

Nakon ulaska JNA u logore pod kontrolom srpskim snaga odvedeno je oko 7.000 zarobljenih hrvatskih branilaca i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i drugih nesrba. Na popisu nestalih još se vodi 350 osoba s vukovarskog područja.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image