• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Srbija da uputi kontratužbu protiv Hrvatske"

Većina predstavnika srpskih parlamentarnih stranaka u Srbiji ocenila je da bi Srbija trebalo da podnese kontratužbu posle odluke Međunarodnog suda pravde u Hagu da se oglasi nadležnim za tužbu Hrvatske protiv Srbije. Sa tim se jedino ne slaže Liberalno-demokratska partija.

Većina predstavnika srpskih parlamentarnih stranaka u Srbiji ocenila je da bi Srbija trebalo da podnese kontratužbu posle odluke Međunarodnog suda pravde u Hagu da se oglasi nadležnim za tužbu Hrvatske protiv Srbije. Sa tim se jedino ne slaže Liberalno-demokratska partija.

I predstavnici izvršne vlasti najavili su tu mogućnost. Ministarka pravde Snežana Malović najavila da će se razmatrati mogućnost poravnanja ili protivtužbe, ali i da će odluka o tome biti doneta naknadno.

Ona je ocenila da će argumenti Srbije u postupku biti uvaženi i da će konačna odluka biti pozitivna za Srbiju.

Šef poslaničkog kluba Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija izjavila je da posle odluke Međunarodnog suda pravde da se proglasi nadležnim po tužbi Hrvatske protiv Srbije, država sada treba ozbiljno da se pripremi za to suđenje.

"To suđenje će biti prava prilika da se pred Međunarodnim sudom pravde govori o zločinima i etničkom čišćenju koje je počinjeno prema Srbima u Hrvatskoj", rekla je Kolundžija novinarima u Skupštini Srbije. Kolundžija je kazala i da je moguća kontratužba protiv Hrvatske, ali da o tome treba da odluči vlada.

I poslanik G17 plus Željko Ivanji izjavio je da je potrebno ozbiljno preispitati podnošenje kontratužbe protiv Hrvatske zbog genocida počinjenog 1995. nad srpskim stanovništvom.

"Naša logika je bila da možemo da oprostimo, ali ne i zaboravimo. Logika nam je bila i međusobno izvinjenje", rekao je Ivanji novinarima u Skupštini Srbije.

On je dodao da se posle odluke Međunarodnog suda pravde da se proglasi nadležnim po tužbi Hrvatske protiv Srbije "mora učiniti sve da se zaštite interesi Srbije", uključujući mogućnost podnošenja kontratužbe.


Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Dragan Todorović ocenio je da je odluka Međunarodnog suda pravde u Hagu posledica trenutnih političkih odnosa u svetu i pritisaka na Srbiju.

Todorović je novinarima u Skupštini Srbije rekao da ne postoji nijedna činjenica koja bi podkrepila tužbu Hrvatske protiv Srbije za genocid.

On je rekao da se sada postavlja pitanje zašto Srbija ćuti i zašto ne pokrene pitanje o zločinima koje je počinila Hrvatska pre svega nad Srbima i to ne samo u ratu 1991/92. nego i u Drugom svetskom ratu.

I NS se slaže da bi na odluku suda pravde trebalo odgovoriti kontraoptužbom protiv Hrvatske. "Srbija treba da uzvrati Hrvatskoj kontraoptužbom, odnosno kontrapitanjem šta je Hrvatska učinila posle sukoba i građanskog rata sa povraćajem manjina u Hrvatsku, pre svega povraćajem srpske manjine", kazala je Dubravka Filipovski na konferenciji za novinare.

Šef poslaničkog kluba Demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Aligrudić izjavio je odlukom suda "nije još ništa rešeno", ali da tužba koju je Hrvatska podnela protiv Srbije samo komplikuje odnose dveju zemalja.

Šef poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija Branko Ružić ocenio je odluku suda intrigantnom. "Zaista je intrigantno da se Međunarodni sud pravde kao najviša sudska instanca UN proglašava nadležnim za tužbu Hrvatske protiv Srbije a da to nije učinjeno 2004. godine povodom tužbe Srbije protiv zemalja članica NATO zbog intervencije 1999. godine na SRJ", rekao je Ružić novinarima u Skupštini Srbije.

Šef poslaničkog kluba Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je da nije iznenađen odlukom Međunarodnog suda pravde i da mu izgledaju "neubedljivo i nepristojno" sve one argumentacije Srbije koje "svoj osnov grade na činjenici da nam se ne može suditi za neke zločine zato što nismo bili zemlja članica Ujedinjenih nacija".

On je ocenio da je Srbiji potebna nova politika prema regionu i dodao da je sve ono što je obeležilo politiku Srbije prema susedima bilo pogrešno.


U Hrvatskoj otvoreno zadovoljstvo...

Predsednik Hrvatske Stjepan Mesić, premijer Ivo Sanader i predsednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, saopštili su u Vukovaru da su zadovoljni odlukom Međunarodnog suda pravde.

"Za nas je ta odluka bila očekivana, s obzirom na sve ono što se dogodilo. Simbolika je u tome, da smo upravo danas, kad se prisećamo žrtava Vukovara i herojstva onih koji su branili Vukovar, tu vest saznali upravo u Vukovaru. To je simbolika, ali i određena pravda",rekao je Mesić.

Premijer Sanader rekao je da je odluka MSP važna posebno zbog toga što se u njoj navodi da treba odrediti sve počinitelje i naredbodavce dela izvršenih na teritoriji Hrvatske, otkriti istinu o nestalima i vratiti kulturna dobra."Posebno je važno i to što je odbačen prigovor da se u ovom predmetu sudi i razmatra razdoblje posle 1992. godine," dodao je Sanader.

Na novinarsko pitanje da li očekuje protivtužbu Srbije, Sanader je rekao da je došlo vreme da se Srbija suoči sa prošlošću i dodao da se "rat nije vodio na tlu Srbije niti je razoren Novi Sad, već Vukovar, kao i da hrvatski vojnici nišu došli u Srbiju, nego je bilo obrnuto", prenosi Hina."Miloševićeva velikosrpska politika je bila ta, koja je nanela veliko zlo hrvatskom narodu," ocenio je Sanader.

Predsednik Hrvatskog sabora Luka Bebić rekao je da današnja odluka Suda pokazuje da "svi koji su odgovorni za progone, ubistva, rušenje Vukovara i drugih delova Hrvatske i Bosne i Hercegovine moraju da odgovaraju pred licem pravde".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image