• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija piše kontratužbu protiv Hrvatske

Vuk Jeremić je izjavio da je naš pravni tim u ovom trenutku usredsređen na formulisanje tužbe protiv Hrvatske, iako vlada danas treba da prihvati političku odluku državnog vrha. Odluka Međunarodnog suda pravde da prihvati tužbu Hrvatske protiv Srbije nije pravedna niti je u skladu sa ranijim principima suda, kaže glavni pravni zastupnik Srbije prof. dr Tibor Varadi.

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić je izjavio da je naš pravni tim u ovom trenutku usredsređen na formulisanje tužbe protiv Hrvatske, iako vlada danas treba da prihvati političku odluku državnog vrha.

"To je tim koji je Srbiju predstavljao u slučaju protiv Bosne, sada u slučaju Hrvatske i koji priprema naš nastup pred Međunarodnim sudom pravde u vezi sa mišljenjem tog suda o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije", izjavio je Jeremić u intervjuu "Politici".

Ministar je objasnio da smo se mi već duže vreme pripremali za takvu mogućnost. Postoji mnogo elemenata za takvu tužbu, ali politička odluka da tim putem krenemo je doneta sada, pošto je Hrvatska odbila bilo kakvu vrstu razgovora o tom pitanju.

Odgovarajući na pitanje - da li su stigle neke reakcije iz EU, koja insistira na dobrosusedskim odnosima kao preduslovu za približavanje Uniji- Jeremić je izjavio:"Mislim da su predstavnici međunarodne zajednice očekivali ovakvu odluku. Srbija nije želela da do ovoga dođe, ona je želela da prevaziđemo sukobe iz prošlosti, ali nije imala izbora. Mislim da za takvu odluku postoji puno razumevanje međunarodne zajednice, a ako neko treba da objasni zašto dobrosusedski odnosi ne funkcionišu onda je to Vlada Republike Hrvatske".

Odluka Međunarodnog suda pravde nije pravedna niti je u skladu sa ranijim principima suda, rekao je glavni pravni zastupnik Srbije po tužbi Hrvatske prof. dr Tibor Varadi.

On je podsetio da je odluka doneta tesnom većinom glasova, i da su, očigledno, i u sudu postojala različita mišljenja, jer je od 17 sudija deset glasalo za predlog da je sud nadležan, a sedam da nije.

"Znači da su prelomila dva glasa. Jasno je da odluka nije pravedna i u skladu sa ranijim principima Suda. Ipak, značajno je što naš drugi po značaju prigovor nije odbačen, a to je da ako već nije bilo kontinuiteta, onda Srbija ne može da odgovara za dela pre nego što je Savezna Republika Jugoslavija nastala 27. aprila 1992. godine", rekao je Varadi u intervjuu "Glasu javnosti".

"Ako je sud uopšte nadležan, on to može biti samo za dela pre ovog datuma, a Hrvatska tuži za dela pre 27. aprila 1992. godine. Sud je zaključio da će o tome odlučiti naknadno", kazao je on.

Na pitanje da li odluku suda doživljava kao pravni poraz naše zemlje, odgovorio je da je to teško reći, ali da misli da ovo nije ni poraz ni pobeda, ni uspeh ni neuspeh, i da se o tome može diskutovati na kraju procesa.

"Ovo je samo jedna faza koja je trajala znatno duže od očekivanog. Prihvatio sam samo procesnu fazu i od danas više neću raditi. Pravni tim Srbije vodiće Saša Obradović", rekao je Varadi.

Zamoljen da komentariše to da je sud konstatovao da je SRJ potvrdila da preuzima sve međunarodne obaveze SFRJ, a da čitav svet nije dozvolio taj kontinitet, Varadi je rekao da je to svakako suprotno našim argumentima.

"Devedesetih godina SRJ je zaista zastupala to stanovište, ali su Miloševićeva nastojanja ostala bezuspešna. Sadašnja država i čitav svet bili su drugog shvatanja i stali su na stanovište da nema kontinuiteta. Ne može se prihvatiti ono što je čitav svet odbacio. Ali toga, nažalost, nema u obrazloženju i zato odluka suda nije logična", ocenio je on.

On je istakao da je protivtužba Srbije temeljno rađena i da je jako kvalitetna.

"Ipak ne bih mogao da kažem više detalja, jer nije uputno da se o tim strateškim pitanjima sada izjašnjavamo. Sud će da odredi rok u kojem će Srbija moći da dostavi odgovor na tužbu. Hrvatska je imala rok od šest meseci koji je dva puta produžavan i koji je na kraju bio 18 meseci. Očekujem da će i Srbija imati dovoljno vremena", zaključio je Varadi.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image