• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica izuma koji je promenio svet

Na današnji dan pre 100 godina, Zagrepčanin Slavoljub Eduard Penkala prijavio je svoj izum, jedan od predmeta koji su promenili svet - prvu "mehaničku olovku".

Na današnji dan pre 100 godina, Zagrepčanin Slavoljub Eduard Penkala prijavio je svoj izum, jedan od predmeta koji su promenili svet - prvu "mehaničku olovku".

U obrazloženju prijave pronalaska od 24. januara 1906. navedeno je da je pronalazak olovka čiju minu ne treba šiljiti i kojom stalno, bez ikakvog pomoćnog sredstva ili radnje, možemo pisati, sve dok se materijal ne istroši, prenela je HINA.

Penkalo nije jedini izum Penkale (1871-1922). Taj hemijski inženjer i pronalazač, po rodjenju Slovak, došao je 1900. u Zagreb i tu smislio više od 70 noviteta iz oblasti mehanike, hemije, fizike i aeronautike. Njemu, kako izveštava hrvatska agencija, treba da, izmedju ostalog, zahvalimo za rotacionu četkicu za pranje zuba, sredstvo za uništavanje gamadi, deterdžent za pranje rublja, termos bocu i termofor, sisteme za merenje protoka tečnosti...

Penkala je, prema Hini, usavršio gramofonsku iglu i gramofonske uredjaje, izmislio novu masu za izradu gramofonskih ploča, prve prislušne uredjaje, anodne baterije i lek protiv reume. Bavio se proučavanjem i izradom aviona, a ta ljubav prema vazduhoplovstvu rezultirala je izgradnjom prvog hrvatskog aviona 1910. godine.

Hrvatsko-ugarsko ministarstvo finansija imenovalo ga je 1904. za kraljevskog tehničkog nadzornika, što je zvanje u rangu današnjeg ministra.

Povodom obeležavanja 100. godišnjice prve mehaničke olovke, zagrebačka fabrika olovaka, školskog i kancelarijskog pribora "Penkala" raspisala je konkurs za vizuelno oblikovanje ili tehničko rešenje "penkala trećeg milenijuma" i posvetila ovom slavnom izumitelju jednu od serija svojih proizvoda, koju je dizajnirao njegov sin Krunoslav Penkala.

Radovi sa konkursa biće izloženi u zagrebačkom Tehničkom muzeju, uz postavku izložbe pisala pod nazivom "Pisala kroz stoljeća".

U muzeju je izložena olovka "penkala" iz 1911, koja se inače čuva u arhivi muzeja.

(Tanjug)

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

MrH

Zato sto taj jedan koji se nalazi u zvezdinom muzeju je obicna replika koju mogu i ja da nabavim kod Kineza na buvljaku za 1000-2000 dinara; ovaj trofej koji je sad u Beogradu na turneji je originalan i 'otisao' je iz zvezdinih vitrina jos '92 kada su ga predali sledecem osvajacu Kupa sampiona... U svakom slucaju ovaj trofej nije prvi put u Srbiji, ako je to bas toliko bitno...

pako

To je tradicija iz S. Amerike koja se tamo neguje decenijama. Stenli kup je najveci trofej u svetskom sportu i svi igraci pobednickog tima imaju pravo da ga pet dana nose gde zele ali su odgovorni za njega. Nedavno je Milan Lucic , momak naseg porekla, osvajac trofeja sa Bostnon Bruinsima , doneo pehar u Vankuver gde je rodjen i bila prava histerija da ga svi vide. Nakon toga se pravi turneja trofeja po US i Kanadi a to je u funkciji popularizacije hokeja kao sporta a i samog trofeja. Trofej Lige sampiona, poularni "ushati" je zaista prelep i veliko je zadovoljsvo videti ga.

Nindza

Zasto su doneli novi pehar kad vec imamo jedan? :)

special image