• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bilbord šokirao Slovence

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Slovenija uskoro slavi Dan državnosti, a politička partija Slovenačka demokratska stranka (SDS), čiji je lider bivši premijer Janez Janša, odlučila je da taj praznik obeleži i bizarnom čestitkom Slovencima preko bilborda.

 Bilbord u Sloveniji - vojnik JNA se predaje Izvor: MONDO/Tamara Sekulović
Izvor: MONDO/Tamara Sekulović

"Oni bi kao da se otcepe, a mi im kao ne damo". Ovako je 1991. godine, tadašnji pripadnik Jugoslovenske narodne armije, mladić iz BiH na odsluženju vojnog roka u Sloveniji, probao da objasni novinarima šta se to dešava i zašto su oni uopšte u šumi i protiv koga se bore.

Rečenica ovog vojnika bila je paradigma dešavanja u nekadašnjoj Jugoslaviji, alanfordovski iskaz toliko tačan da je to bolno.

Taj vojnik i ostali bili su zbunjeni svim dešanjima u Sloveniji, koja je krenula u odvajanje od Jugoslavije. Bio je to uvod u krvavi raspad Jugoslavije čije posledice osećamo i dan danas.

Način na koji je jedna od stranaka u Sloveniji podsetila na slovenački praznik - Dan državnosti - savršeno se uklapa u sve ono čemu smo svedočili 90-ih godina prošlog veka. Stranka Janeza Janše, jednog od najvećih zagovornika nezavisnosti Slovenije, na bizaran, vrlo nemaštovit i neumesan način čestiitala je Slovencima praznik.

A na bilbordu se nalazi fotografija tadašnjih vojnika JNA, koje su zarobile slovenačke snage, koji sa rukama u vazduh prolaze.

Ovim potezom SDS je izazvala veliku buru u javnosti kada su se na društvenim mrežama pojavile fotografije bilborda, uz tekst:"25. jun, čestitamo Dan državnosti. SDS".

Prema novodima, sporni bilbord se nalazi u Ljubljani.

Fotografiju koja se nalazi na bilbordu možete pogledati OVDE.

Raspad SFR Jugoslavije i uvod u rat koji je odneo na desetine hiljada života, započeo je referendumom koji je održan 23. decembra 1990. godine u Sloveniji.

Završetak glasanja doneo je rezultate u kojima se čak 95 odsto Slovenaca odlučilo da glasa za samostalnost. Ti rezultati su stvorili Osnovne ustavne povelje o suverenitetu i nezavisnosti Republike Slovenije 25. juna 1991. godine i na taj način je jednostrano ozvaničena nezavisnost te zemlje.

Dva dana kasnije, jedinice JNA su bile rešene da po cenu rata ne dozvole takav epilog i razbijanje SFR Jugoslavije, pa je 27. juna 1991. godine došlo do sukoba snaga JNA i novoformirane slovenačke teritorijalne odbrane, na čijem čelu su se nalazili Janez Janša i Igor Bačvar. Sukob koji je trajao desetak dana, odneo je više od 60 života vojnika, dok je ranjeno više od 300, a na kraju je rezultirao povlačenjem JNA.

A nekoliko meseci razlike, na sličan korak su se odlučili i Hrvati koji su na referendumu održanom 19. maja 1991. godine sa 94,7 odsto glasova takođe doneli odluku da se odvoje iz federacije, a zvanično proglašenje Socijalističke Republike Hrvatske od strane Sabora, dogodilo se 8. oktobra iste godine.

Nakon toga, došlo je do sukoba između Srba, Hrvata i Bosanaca koji su eskalirali sve do konačnog zaključenja mira Dejtonskim sporazumom koji je potpisan u Parizu 14. decembra 1995. godine.

Zbog svega navedenog, na društvenim mrežama su potez Janeza Janše okrakterisali kao neukusan i neumesan.

Komentari 54

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jovo tatin sine

Odoše kolonije jedna po jedna. Nema više badava...lol...

Goran

@Jovo tatin sine Očigledno je da je tata napravio sina idiota! Od 1966 godine, više nije bilo Srba u vođstvu YU sve do građanskog rata. Istina je da su BiH, Srbija i Mkedonija bile kolinije Hrvatske i Slovenije

Jovo tatin sine

@Jovo tatin sine Kako god vi kažete Gorane.

special image