Branimir Glavaš, kome se u zagrebačkom županijskom sudu sudi za ratne zločine nad Srbima u Osijeku tokom 1991. godine, komandovao je Samostalnom uskočkom satnijom (SUS), čijim se pripadnicima takođe sudi, potvrdio je današnji svedok, bivši hrvatski vojnik Tihomir Apari.

Apari, koji se u hrvatske oružane snage uključio u julu 1991. i nakon nekoliko meseci došao u SUS, rekao je da je Glavaš komandovao tom jedinicom, a da mu je komandir Branko Ostojić rekao da je Glavaš bio komandant odbrane Osijeka.

U svom iskazu Apari je naveo da se sretao s Glavašem, koji mu je jednom prilikom naredio da puca na pripadnike 101. zagrebačke brigade, koji su se nakon pada sela Ernestinovo povlačili iz sela Tenjskog Antunovca.

Svedok je rekao i da mu je Glavaš naredio da uzme stan u Ulici kardinala Šepera, a vlasnika stana Predraga Markovića ubije i baci u Dravu.

Kako se Glavaš i šest optuženih terete i za ubistvo srpskog civila Bogdana Počuče, drugi svedok, Predrag Novaković, izjavio je da je kroz prozor video kako su u Počučinu kuću ušle tri ili četiri uniformirana lica naoružana puškama i da se od tada Počuči gubi svaki trag, sve dok njegov leš nije nađen u Zimskoj luci na Dravi.

Glavaš je optužen kao naredbodavac zatvaranja i mučenja pet i ubistva dva civila u svom sedištu u Osijeku, kao i za zatvaranje i ubijanje najmanje 10 srpskih civila na obali Drave, za šta se sudi šestorici pripadnika SUS.

Jedan od ranijih svedoka potvrdio je da je jedan od civila ubijenih u Sekretarijatu za narodnu odbranu, kome je Glavaš bio na čelu, umro od gušenja sumpornom kiselinom, a ne od metaka koje je u njega, po Glavaševom naređenju, ispalio krunski svedok Krunoslav Fehir.

Suđenje se nastavlja sutra.

(Tanjug)