Šime Jakovljević je jedan od mnogih preduzetnika u Hrvatskoj koji je radnu snagu morao da potraži van granica ove zemlje, dok je Nemanja Pavlović jedan od skoro 10.000 državljana Srbije koji trenutno rade u Hrvatskoj, piše portal poslovi.infostud.

Šime kaže da bi Vladi Hrvatske trebalo zahvaliti za to što su omogućili i pojednostavili izdavanje radnih dozvola za strance, sa kojima ima uglavnom pozitivna iskustva.

"Iskustva s strancima su dobra, nema tu neke razlike. Ako si čovik i ako si doša raditi onda ćeš biti poštovan i cijenjen, a ako si zabušant i mudrijaš, onda ideš kući! Ja recimo imam i dobrih, a i loših iskustva s radnicima iz uvoza. Evo, recimo, Nemanja, dečko iz Srbije je kod nas već skoro dva miseca. Doša je k'o pizzamajstor. Kako za sad stoje stvari, on može ostati i cilu godinu kod nas u radnom odnosu" , kaže Jakovljević.

Sa druge strane, Nemanji nije bilo svejedno kada se otvorila ova mogućnost, jer je došao “na slepo”. Još iz Srbije. U mesto gde nikada nije bio, niti je neko od njegovih bio. Ali je Hrvatsku izabrao zbog proste računice – plata je duplo veća nego u Crnoj Gori.

“Da nije dobro – ja bih prvim autobusom došao kući, ako ćeš iskreno. Čuo sam razna iskustva i nije mi baš bilo svejedno, na prvu. Ali sam ipak odlučio da dođem i nakon dva meseca sam zadovoljan svim uslovima – ljudima, kolegama, šefovima, gazdom, gazdaricom. Sa svima”, kaže Nemanja.

Koliko je zadovoljan najbolje opisuje to da razmišlja da ostane cele godine, a ne samo tokom turističke sezone. Problema zbog toga što je iz Srbije – nema.

“Ama baš nikakvih problema nema. Svi su me prihvatili ovde ekstra. Nije sad da idem po gradu i oblačim majice 'Srbija', da se ja sad glupiram, nisam takav, ali gde god da odem, u prodavnicu, na plažu, u kafić, klub, tu u restoranu, sa kolegama – niko, ama baš niko ništa nije rekao”, tvrdi Nemanja za srpski portal.

O visini zarade i uslovima rada, Jakovljević kaže da je plata pica-majstora na "nivou dobre hrvatske plate", te da su njegovi radnici smešteni u kući u sklopu lokala, i da se hrane u lokalu u kojem rade. Prosečna hrvatska neto plata u maju je iznosila 875 evra.

Nemanja je iz Smedereva našao posao kod Šime u Vodicama na preporuku, preko Fejsbuka.

"Stavija san da tražim pizzamajstora i tako dođem do jednog dečka koji mi predloži Nemanju, koji sad radi kod mene. Dečko je mlad, neiskvaren i jedno od pitanja koje mi je postavija je bilo: 'Kakvi su odnosi između Hrvata i Srba kod nas'? Rekoh mu: 'Dečko dragi, dok radiš, dok ne ističeš svoje - nitko te neće dirati, al ne zaboravi tko si, što si i odakle si i ne stidi se toga', kaže Jakovljević.

Pročitajte: Ako ćete da radite na Jadranu na leto

Prema podacima MUP-a Hrvatske, sezonci iz Srbije su najviše zaposleni u turizmu i ugostiteljstvu, na sledećim poslovima: pomoćni radnik u turizmu, konobar, kuvar i turistički animator.

"Kada govorimo o dozvolama za boravak i rad koje se izdaju na godinu dana, državljani Republike Srbije su najviše zaposleni u delatnosti građevinarstvo, promet i veze i to u zanimanjima: građevinski radnik, pomoćni građevinski radnik, bravar, tesar, monter, odnosno vozač autobusa i vozač teretnog vozila" , navode u hrvatskom MUP-u.