• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH se smrzava, Hrvatska ima rezerve gasa

Više od 100.000 domaćinstava u BiH je ostalo bez grejanja, nakon što je u utorak obustavljena isporuka ruskog gasa, a škole, vrtići, ambulante i veći broj preduzeća potpuno su obustavili ili redukovali rad. U Hrvatskoj zaštićeni potrošači nisu ugroženi, jer se gasom snabdevaju iz domaćih gasnih polja i spremljenih rezervi kojih ima za oko tri sedmice.

Više od 100.000 domaćinstava u BiH je ostalo bez grejanja, nakon što je u utorak obustavljena isporuka ruskog gasa, a škole, vrtići, ambulante i veći broj preduzeća potpuno su obustavili ili redukovali rad. U Hrvatskoj zaštićeni potrošači nisu ugroženi, jer se gasom snabdevaju iz domaćih gasnih polja i spremljenih rezervi kojih ima za oko tri sedmice.

Sarajevo, Zvornik, Istočno Sarajevo, Zenica i Visoko, u velikom su problemu zbog nestanka gasa, a škole, vrtići, ambulante i veći broj preduzeća potpuno su obustavili ili maksimalno reducirali rad.

Prekid dotoka prirodnog plina najviše su osetila domaćinstava sarajevskom kantonu, a deca iz vrtića koja nemaju grejanje prebačena su u obližnje vrtiće ili su nabavljena alternativna grejna tela.

"Oko 73.000 domaćinstava, koja direktno koriste gas, su bez gejanja, a veliki broj preduzeća je verovatno obustavio ili reducirao proizvodnju, jer nemaju alternativno gorivo", rekao je banjalučkim "Nezavisnim novinama" portparol "Sarajevogasa" Adis Salkić.

U preduzeću "Toplane" Sarajevo ističu da 43.000 domaćinstava za sada neće osetiti nedostatak plina.
Bez grejanja u Zenici je više od 20.000 domaćinstava.

Sead Kaknjo, direktor firme "Grejanje", koja greje Zenicu, tvrdi da im iz "Mittala" isporučuju trećinu plina u odnosu na potrebe koja je dovoljna da radijatori ne budu potpuno hladni. Dodaje da alternativu nema 20.000 stanova koje zagrijavaju. Napominje da imaju dovoljne količine uglja, ali im je neophodan plin i očekuju poboljšanje situacije u poslijepodnevnim satima.

Đaci svih deset osnovnih i 11 srednjih škola u Zenici su u sredu na nastavi bili u hladnim učionicama, pa su škole bile primorane da "raspuste" đake , kazala je ministarka obrazovanja Zeničko-dobojskog kantona Zdenka Merdžan.

Na fakultetima u Zenici, kako su saopštili u Rektoratu Univerziteta u Zenici, ni malo nije prijatno , dok većina fakulteta u Sarajevu, kao i studentski domovi, imaju alternativno grijanje.

Fabrika glinice "Birač" iz Zvornika sasvim je obustavila proizvodnju, a "ArcelorMittal" iz Zenice rad u nekoliko pogona.

"Alternativa za gas ne postoji, a više od 1.000 radnika bi moglo ostati bez posla dok su ugroženi i objekti i fabrička postrojenja", saopšteno je iz "Birča", koji traži pomoć od najviših instanci vlasti u BiH.

"Mittal" je redukovao proizvodnju u Koksari, visoku peć je stavio u "topli režim rada", a zbog toga je značajno smanjena i proizvodnja toplotne energije za Zenicu, izjavila je portparol "Mittala" Dijana Božić-Srdanović.

Iz "Sarajevo-gasa" Lukavica tvrde da je i FAMOS morao obustaviti proizvodnju, "iako ima veliki broj narudžbina za poslove koje treba završiti".

U Elektroprivredi BiH kažu da stabilnost snabdevanja strujom nije ugrožena, ali je potreban oprez potrošača kako ne bi preopteretili ni vlastite instalacije ni sistem.

Ministar spoljnih poslova BiH Sven Alkalaj razgovarao je s ambasadorom Ruske Federacije u BiH

Konstantinom Šuvalovim i zatražio hitan nastavak snabdevanja BiH gasom i poslao pisma ministrima inostranih poslova Ruske Federacije i Ukrajine.

Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić održao je konsultacije s premijerima FBiH i Kantona Sarajevo i s ministrom energetike u Vladi FBiH, a zakazana je i vanredna sednica Predsjedništva BiH na kojoj će problem s plinom biti jedina tema.

Hrvatski operater gasnog transportnog sistema, kompanija "Plinakro" je objavila da je uvoz ruskog prirodnog gasa u Hrvatsku i dalje obustavljen, ali da to ne ugrožava stabilnost snabdevanja zaštićenih potrošača te države.

U saopštenju te kompanije se navodi da se zaštićeni potrošači u Hrvatskoj gasom snabdevaju iz domaćih gasnih polja i spremljenih rezervi kojih ima za oko tri sedmice.

Dodaje se da "Plinakro", u saradnji sa hrvatskom Upravom za energetiku Ministarstva privrede i naftnom kompanijom INA, koja je glavni snabdevač gasa u zemlji, i dalje kontrolišu uslove u gasnom sistemu, prate sprovođenje odluke o ograničenju potrošnje za velike potrošače i čine sve kako bi u vanrednoj situaciji održali sigurnost i stabilnost gasnog transportnog sistema.

Iako kompanija "Plinakro" u saopštenjima tvrdi kako rezervi gasa ima dovoljno za oko tri sedmice, uz vlastitu proizvodnju koja pokriva oko 60 odsto domaćih potreba, Ministarstvo privrede Hrvatske je još u utorak, nakon prvih naznaka problema, donelo odluku o uvođenju privremenih mera koje se odnose na smanjenje isporuke gasa.

U okviru odluke, isporuka gasa velikim industrijskim potrošačima smanjena je na tehnološki minimum potreban za održavanje postrojenja, a prioritet su dobili zaštićeni potrošači - domaćinstva, škole, vrtići, bolnice i ostale ustanove od javnog značaja.

U sredu je hrvatska Vlada donela Odluku o proglašenju kriznog stanja u snabdevanju prirodnim gasom, kojom se propisuje kojim se redosledom i tempom smanjuju ili obustavljaju isporuke velikim potrošačima kako bi se osiguralo snabdevanje zaštićenih kupaca.



(MONDO/Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image