• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Zemunci" dobili dokumente BiH?

Najmanje 20 okorelih kriminalaca, pripadnika "zemunskog klana" iz Srbije, dobilo je dokumente Bosne i Hercegovine, prenose bosanski mediji.

Prema informacijama federalnih medija, najmanje 20 okorelih kriminalaca, pripadnika "zemunskog klana" iz Srbije, dobilo je dokumente Bosne i Hercegovine

Izvor "Dnevnog avaza" blizak istražnim organima u Sarajevu i Tuzli, tvrdi da su najveće nepravilnosti prilikom izdavanja CIPS-ovih dokumenata (Agencije za identifikaciju dokumenata i razmenu podataka), odnosno utvrđivanja identiteta na osnovu kojih su oni izdavani, nađene u Zvorniku, ali i Srebrenici, Bijeljini, Brčkom...

"Znam da su službenici SIPA-e izuzeli matične knjige za koje se sumnjalo da su u njima vršene ispravke. Zaposleni matičnih ureda koji su nezakonito upisivali razne sumnjive osobe iz Srbije u matične knjige Zvornika i Srebrenice, naprimer, korektorom su brisali određene podatke, da bi na njihovo mesto upisivali nove", tvrdi sagovornik lista.

Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić u izjavi za "Dnevni avaz" ističe da ne može komentarisati saznanja o tome ko je sve nelegalno došao u posed ličnih dokumenata iz BiH, ali je potvrdio da prošle godine pokrenuta istraga o mogućim zloupotrebama prilikom izdavanja ličnih dokumenata još traje.

"U ovom predmetu blizu 20 osoba se sumnjiči za zloupotrebe u procesu izdavanja bosanskohrecegovačkih ličnih dokumenata. Većina njih je, uz određene mere zabrane, već puštena iz pritvora. Trenutno se saslušavaju svedoci, a kada će biti okončana istraga još se ne zna", kazao je Grubešić.

Poseban problem za istražne organe predstavlja utvrđivanje zloupotreba počinjenih u opštinama Podrinja, ali i u Brčkom, jer je nužno saslušanje svedoka koji žive na prostoru Srbije. Naime, nakon prijave boravka u BiH i dobijanja CIPS-ovih dokumenata, oni su ponovno nastavili da žive u Srbiji, jer su zadržali državljanstvo i dokumente te države. Takvih je najviše u Zvorniku i Srebrenici i oni retko dolaze u BiH.

Saznanja "Dnevnog avaza" govore da više osumnjičenih za ratne zločine, koji su tokom rata kroz razne paravojne jedinice iz Srbije i drugih država nastalih raspadom Jugoslavije došli u BiH, trenutno na osnovu novostečenog državljanstva i ličnih dokumenata, živi na području Bijeljine.

(MONDO)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image