• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I Slovenci stegli kaiš

U kabinetu šefa slovenačke države napravljen plan štednje za predsednika Tirka. Mere štedljivosti primenjuje i vlada. Premijer goste vodi na ručak o svom trošku i sam plaća račun za mobilni telefon.

Slovenački predsednik Danilo Tirk putovaće ove godine u inostranstvo mnogo ređe nego lani, a razlog tome je potreba štednje za koju su se u "deželi" opredelili na svim nivoima, od malih preduzeća do državnog vrha.

Očigledno polazeći od načela da prvi u državi treba da da primer ostalima, Tirkov kabinet je već sačinio okviran plan njegovih spoljnopolitičkih aktivnosti, po kojem će predsednik putovati, pre svega, u zemlje za koje postoji interesovanje slovenačkih privrednika.

Predviđeno je, takođe, da njegove troškove na tim putovanjima plaćaju firme koje će, uz njegovu pomoć, nastojati da osiguraju nove partnere i nova tržišta u inostranstvu.

U predsednikovom kabinetu su, istovremeno, izračunali da je Tirk tokom 2008. godine često boravio u inostranstvu, ali su opravdanje za to našli u činjenici da mu je to bila prva godina mandata - kada je neophodno da ima česte kontakte sa stranim zvaničnicima - i da je Slovenija, od januara do juna, predsedavala Evropskom unijom.

Sledeći korak Tirka, kao štedljivog domaćina, jeste zahtev da se njemu i njegovim najbližim saradnicima smanje plate. Pošto je to pitanje utvrđeno zakonom, on se već obratio vladi idejom da izmeni pravilnik o platnim razredima za najviše državne funkcionere, kako bi se on i njegov tim našli na nižem stepeniku.

Primer predsednika je odmah prihvatio i prvi do njega, premijer Borut Pahor, koji je mandat preuzeo prošle jeseni, pobedom njegove stranke na redovnim izborima.

Pahorova vlada je već umanjila primanja zaposlenima u javnoj upravi, a premijer lično je uveo praksu da svojim gostima sam plaća piće, ručak i večeru.

Iako se čuju primedbe da to i nije veliki izdatak, jer su cene u vladinom restoranu dosta niske, taj Pahorov primer ima pozitivan odjek. Kao i njegova odluka da sam plaća račune svog mobilnog telefona.

Slovenci su vrlo osetljivi na prekomerno trošenje, naročito ako se to radi na štetu državnog budžeta. Mediji često kritikuju najviše državne funkcionere kad god otkriju da previše putuju u svet ili se opredeljuju za nepotreban luksuz.

Sam Tirk je jesenas bio na meti takve kritike, jer je otkriveno da je njegovo putovanje iznajmljenim avionom u Sarajevo koštalo više od 80.000 evra.

Reč štednja se u Sloveniji ovih dana često upotrebljavala i kad je reč o gasnoj krizi, iako "dežela" nije doživela potres kao neke druge zemlje - zahvaljujući stvorenim rezervama i nabavci tog energenta i sa drugih strana, a ne samo iz Rusije.

Situacija s gasom je iskorišćena da se dodatno ukaže na značaj racionalnog poslovanja u godini koju svi najavljuju kao vrlo tešku.

(Tanjug/Na slici: Tirk sa suprugom)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image