• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Komšić: EVO šta ne štima u odnosima sa Srbijom - SARAJEVO glavni grad!

Trenutni odnosi Srbije i Bosne i Hercegovine nisu "antagonistički", ali su neka pitanja otvorena godinama, što govori da "ipak nešto ne štima", ocenjuje predsedavajući Predsedništvu BiH Željko Komšić.

On poručuje da je Sarajevo glavni grad BiH i da će sve ići lakše kada Srbija to prepozna.

"Uz dužno poštovanje i razumevanje svih specifičnosti koje vladaju u ovoj regiji i u odnosima naše dve zemlje, niko od nas iz Sarajeva nema ništa protiv da se odvijaju kontakti sa bilo kojim delom zemlje, ali samo uz jednu napomenu, i to ne kao fusnotu - da je glavni grad BiH Sarajevo. Kad se to bude prepoznavalo bilo gde, ne samo u odnosima naše dve zemlje, stvari će lakše ići", rekao je Komšić u intervjuu koji je Tanjugu dao u Beogradu, pre sastanka trilaterale Srbija - Turska - BiH.

I OVO ĆE VAS ZANIMATI

 On je istakao da nema ništa protiv saradnje Beograda i Banjaluke, da Milorad Dodik, srpski član predsedništva BiH, ima sva ustavna ovlašćenja i legitimitet da bude sagovornik bilo kome u svetu, ali da se zna kako treba da komuniciraju dve zemlje.

"Nemam ništa protiv da Dodik ima dobre odnose sa bilo kojim predsednikom Srbije, pošto je Dodiku svaki predsednik Srbije najbolji. To je njegovo pravo, ali glavni grad BiH je Sarajevo", ističe Komšić.

Na konstataciju da još od inauguracije novog Predsedništva BiH prošle godine predsednici Srbije i Hrvatske nisu bili u zvaničnoj poseti Sarajevu i pitanja šta vidi kao razlog za to i da li je i sam u nekoj meri odgovoran, Komšić odgovara:

"Neka mi kažu šta treba da uradim da se to promeni, izuzev ako ne očekuju da nestanem, da me izbrišu gumicom, a to se desiti neće", rekao je hrvatski član Predsedništva BiH.

Komšić ističe da zvaničnici u Zagrebu ne žele nikakav kontakt sa njim, jer ga ne smatraju legalno izabranim predstavnikom hrvatskog naroda, ali je on spreman da razgovara o svemu i ocenjuje da je Hrvatska dala sebi malo više prava pokušavajući da uređuje izbore u BiH, koja je suverena zemlja.

Na pitanje da li Sarajevo šalje lošu poruku Srbiji budući da još niko nije odgovarao za napad na predsednika Aleksandra Vučića u Potočarima 2015. godine, Komšić nije direktno odgovorio.

Kaže da je bio u Potočarima kada se desio incident i da ima svoje viđenje tog događaja, odnosno da smatra da napad nije bio organizovan.

Ističe i da nema informacije nadležnih bezbednosnih agencija da je reč o organizovanom i planiranom napadu na predsednika Vučića i dodaje da samo onaj ko je bio u Srebrenici i Potočarima može da shvati "svu težinu", "kakva je to rana na duši" ne samo pojedinca već i celog naroda i kakav je osećaj nepravde "koji te ljude žulja".

"Bila je zaista teška situacija, ja sam se uplašio da će se desiti loše stvari, i moram reći da je sadašnji reis koji je i tada bio reis, zapravo pokazao kako se te stvari rešavaju. Njegov poziv, to je bila gotovo naredba, da se vernici okrenu molitvi, je to sve zaustavila, a to je, po mom mišljenju, bilo vrlo teško", kaže Komšić.

Kaže da je on stekao utisak da je sve to spontano krenulo, ali ostavlja mogućnost da greši.

Kad je reč o kosovskom pitanju, Komšić navodi da podržava svako rešenje koje Beograd i Priština dogovore i koje vodi normalizaciji odnosa i stanja u celom regionu, ali koje neće imati posledice po integritet BiH.

Upitan da konkretizuje koje rešenje bi po njegovom mišljenju ugrozilo BiH, Komšić kaže da postoje ideje da se eventualni presedan razmene teritorija između Beograda i Prištine primeni i na BiH.

Ističe da ne dolazi u obzir da se dira u teritoriju BiH.

Osvrćući se na programsku deklaraciju SDA, usvojenu u septembru, koja poziva na oživljavanje "Republike BiH", nametanje upotrebe bosanskog jezika "kao zajedničkog identiteta svih građana BiH..., a koja je izazvala žestoke reakcije među Srbima, Komšić kaže da se "digla tolika buka", a da u dokumentu nije izneto ništa novo.

Smatra da takva deklaracija nije nikakva pretnja ni Srbima, ni Hrvatima u BiH, jer je samo na nivou političke ideje, na koju, dodaje, svako ima pravo.

"Mislim da je sva dževa i gužva nadignuta zato što je Dodiku bio potreban bilo kakav razlog da otvori priču o unitarizaciji, dominaciji nekoga nad nekim", navodi Komšić i dodaje da bi takva promenala tražila izmenu ustavnog sistema, što nije laka ni jednostavna procedura, a Dodik, ističe, to zna.

Na pitanje da li Dodiku, kome Sarajevo stalno zamera da razbija BiH, ovakvi potezi, kao i dosadašnja ukidanja nadležnosti Republici Srpskoj, daju argumente da se poziva na mogućnost samoopredeljenja, Komšić odgovara da pravo na samoopredeljenje nije definisano ustavom BiH.

"Ko je rekao da ono što se zove Republika Srpska pripada Miloradu Dodiku i da se samo on pita o tome? Zašto vi meni oduzimate pravo da to tretiram kao svoj deo moje zemlje, zašto mislite da ja ne volim Banjaluku? To ne može, nije pošteno, vodi u konflikt", poručio je Komšić.

Na molbu da pojasni svoju izjavu u UN, koja je takođe izazvala komentare, da pojedine zemlje susedi pojedinim aktivnostima unose nemir i destabilizaciju u BiH, Komšić kaže da je jasno da sa svih strana konstantno dolaze priče o tome kako treba urediti BiH, kakvi izborni zakoni su potrebni, kao i da postoje aktivnosti obaveštajnih službi prema građanima te zemlje.

Povezane vesti

Komentari 13

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Lili

Nije lako Komšiću, otac Hrvat, majka Srpkinja,supruga muslimanka! Ne zna koje mu je nacionalnosti kći, a on je prvi do reisa, najdraži zet!

Vasilije

Smesno i zalosno je kako ovaj covek umislja da je neko i nesto pa jos bi da deli lekcije Srbima. Normalan covek bi se stideo da je na njegovom mestu. Kako je vlast slatka.

talovi

Kada bilo koji Srbin iz BiH dodje u Srbiju, zovu ga, normalno BOSANAC. I Hercegovce u Zagrebu tretiraju po porijeklu drzave iz koje dolaze. Dakle, drzava postoji, BiH. Kakva je - takva je. A njenim komsijama (Srbijom) i susjedima (Hrvatskom) direktno (Vucic) ili indirektno (Kolinda) upravljaju ljudi porijeklom iz BiH. Cudno, ali tako je. I onda se prsti i interesi prelamaju preko drzave Bosne i Hercegovine. U Bosni se ti interesi zovu i "talovi" -jer drzavljani BiH koji vladaju u Srbiji i Hrvatskoj imaju glasove iz te drzave od "svog stada" sa dvojnim drzavljanstvom...

special image