• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Krečili stanove radioaktivnom bojom!

U prizemlju zgrade Parlamenta BiH bilo je smešteno više stotina litara radioaktivne boje tokom više od 15 godina. Vojnici je koristili za farbanje kuća!

Više od 15 godina u prizemlju zgrade vlade u Sarajevu (sadašnji Parlament BiH) bilo je smešteno više stotina litara radioaktivne boje, pigmenta radijuma. Za postojanje tog skladišta malo je ko znao.

Reč je, kako saznaje "Večernji list", o radioaktivnoj boji ruskog proizvođača. Međunarodna agencija za nuklearnu energiju iz Beča ovaj podatak i postojanje svojevrsne “bombe” u središtu Sarajeva otkrila je u sklopu projekta koji je radila u BiH.

"Nismo znali o čemu je reč, na bačvama je sve pisalo na stranom jeziku. Borci Armije BiH, pripadnici 1. korpusa i MUP-a RBiH tu su bili na prvoj liniji prema tada okupiranoj Grbavici. Jedno veče smo se spustili do sobe u podrumu zgrade. Nekolicina vojnika otvorila je jednu od bačvi, ništa nam ni tada nije bilo sumnjivo", prepričava bivši borac iz Sarajeva.

On dodaje da su borci, pošto nije bilo struje, odlučili da se vrate za nekoliko dana. "Vojnici su kasnije u kantama nosili pigment i bojili stanove i fasade. Delili su drugima u ratu isti taj pigment da oboje unutrašnje prostorije jer je bila, kako su prenosili oni koji su je koristili, jako dobra", prepričava bivši borac, koji je želeo da ostane anoniman. Tek je 1999., tvrdi, saznao o čemu je reč. Potom je i sam istraživao i utvrdio kako je dosta vojnika nakon toga umrlo od raznih bolesti.

“Unutrašnjost sobe u kojoj je bilo skladište postalo kontaminirano i radioaktivnost se mogla izmeriti unutra i oko prostorije. Štaviše, skladište nije imalo nikakvo osiguranje, svako je mogao da doše u dodir s bačvama".

Postojao je ozbiljan rizik curenja ili širenja radiaktivnosti u okolinu. Stručnjaci IAEA-e pomogli su Federalnom zavodu za javno zdravstvo toekom 1998., dali im specijalizovane nerđajuće čelične kontejnere i opremu koji su bili potrebni za sprovođenje premeštanja opasnog materijala”, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za atomsku energiju.

"Soba u kojoj je bilo skladište radioaktivne boje dekontaminirana jei zapačaćena, a bačve koje sadrže opasnu boju, zajedno s radioaktivnim otpadom premeštene su izvan grada na sigurnu lokaciju", zaključuje se u izveštaju.

(MONDO/foto "Večernji list")

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image