• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dogovor Hrvatske i Crne Gore oko Prevlake

Šef hrvatske diplomatije najavio rešenje za Prevlaku, Crna Gora dobija ulaz u Boku, Hrvatska kontroliše kopno poluostrva

Hrvatski ministar inostranih poslova Gordan Jandroković izvestio je poslanike hrvatskog Sabora u sredu da je januarski sastanak mešovite hrvatsko-crnogorske komisije za razgraničenje održan s ciljem "da se privremeni granični režim na Prevlaci pretvori u trajni".

Ako to zaista bude ishod, onda će Hrvatska kontrolisati kopno, a Crna Gora more oko Prevlake prema Boki i ulaz u Boku, što je i cilj Vlade Crne Gore.

Mešovita komisija, koju vode Jandroković i šef crnogorske diplomatije Milan Roćen, ima zadatak da pripremi pravnu dokumentaciju na osnovu koje Međunarodni sud pravde u Hagu treba da donese odluku o razgraničenju.

Hrvatska agencija HINA prenosi kako je Jandroković kazao da su obe strane izrazile spremnost da privremeni režim, definisan sporazumom iz 2002. godine, pretvore u trajni, na osnovu argumenata koje će obe strane podneti sudu.

Protokol o privremenom režimu na Prevlaci potpisali su 2002. godine ministri inostranih poslova Hrvatske i tadašnje SR Jugoslavije Tonino Picula i Goran Svilanović.

U Protokolu je utvrđena kopnena granica kod mesta Konfin, ali je ostavljena morska zona uz levu obalu Prevlake (plava zona) kojom patroliraju policijski brodovi sa mešovitim posadama.

Za građane pograničnih opština Protokol je predvideo slobodan prelazak granice uz pokazivanje lične karte izdate u tim opštinama.

Hrvatska i tadašnja SRJ su se dogovorile "da se za organizovane turističke dolaske za vreme trajanja privremenog režima ubrza postupak prelaska granice".

U morskoj zoni razgraničenja sportski ribolov je dozvoljen, ali dve strane mogu izdati najviše 100 godišnjih ribolovnih dozvola državljanima dve države i 10 dozvola državljanima trećih zemalja.

Ribolov se sme obavljati samo danju od izlaska do zalaska sunca i ne sme se uloviti više od 5 kilograma ribe.

(MONDO - foto Beta/AP)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image