Jedno od otvorenih pitanja u Crnoj Gori je i ono koje se tiče odnosa države i Srpske pravoslavne crkve, odnosno Mitropolije crnogorsko-primorske. Mnoge teške reči izgovorene su u oba smera, bilo je i incidenata...
Sudeći prema najnovijoj izjavi predsednika Vlade Crne Gore Duška Markovića, koji najavljuje i da će zakon kojim se uređuje pitanje slobode veroispovesti i položaja verskih zajednica, a što je, takođe, bio povod za podizanje tenzija, biti primenjen - milom ili silom!
"Naravno, najviše otvorenih pitanja imamo, i ne samo otvorenih pitanja nego i neslaganja sa Mitropolijom crnogorskom odnosno Srpskom pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori. Ja sa mitropolitom uvek oštro polemišem na ključnom pitanju poštovanja zakona države. Ne možete se u jednoj državi ponašati anarhično, nepoštovati zakone, nepoštovati procedure i nepoštovati državu, morate da poštujete izbor i volju njenih građana", rekao je crnogorski premijer u intervjuu Radio-televiziji Crne Gore.
Marković je istakao i da mitropolit Amfilohije, sa sveštenstvom, "ne ceni ono što je Crna Gora" i da "ne želi da je prihvati kao nezavisnu državu".
"I što je najgore - Mitropolija i on ne poštuju nijedan nacionalni zakon", rekao je Marković.
Marković je rekao i da je Crna Gora pripremila "dobar zakon" kojim se uređuje pitanje slobode veroispovijesti i pravog položaja verskih zajednica, da je na njega pozitivno mišljenje dala Venecijanska komisija ali da je Vlada Crne Gore, pre slanja zakona u Skupštinu, htela da nastavi dijalog sa verskim zajednicama.
"Mi ćemo nastaviti još jedno kratko vreme da diskutujemo. Ako ne bude saglasnosti, ne bude spremnosti na dijalog zakon će biti u Skupštini. Onda ćemo silom zakona dovesti k poznaniji prava sve u Crnoj Gori pa i Mitropoliju crnogorsko-primorsku".
Govoreći o daljoj sudbini avio-kompanije "Montenegro erlajnz" (Montenegro Airlines), predsednik Vlade Crne Gore je rekao da broj putnika konstantno raste iz godine u godinu i da vlada nema nameru da ugasi kompaniju.
"Trenutno prema Crnoj Gori leti trideset avio-kompanija. Prema ovim podacima, 'Montenegro erlajnz' dovozi jednu četvrtinu gostiju u Crnu Goru, a ostalih 30 kompanija tri četvrtine. Dobri ekonomisti, finansijeri kažu da je direktni doprinos 'Montenegro erlajnza' crnogorskoj ekonomiju u finansijskom smislu, u ovom broju putnika, između 100 i 150 miliona evra na godišnjem nivou. A nas kritikuju i da li dajemo tri, četiri, pet ili petnaest miliona državne pomoći godišnje za tu kompaniju“, rekao je Marković.
Poslao je jasnu poruku da Vlada neće ugasiti "Montenegro erlajnz".
"Intenzivno radimo na pripremanju posebnog zakona Lex specialisa kojim ćemo omogućiti da u jednom srednjem roku od pet godina rešimo pitanja duga 'Montenegro erlajnza' koji se tiče i zaposlenih i aerodroma i svih onih sa kojima posluje kompanija i stvoriti pretpostavke da ona posluje sa uspehom i da zainteresujemo strateškog partnera za privatizaciju", dodao je.
Predsednik Vlade Crne Gore je istakao i da je trenutna infrastruktura na aerodromima u toj zemlji na "nedopustivo niskom nivou" i dodao da će država dati koncesiju na upravljanje aerodromima (Podgorica i Tivat).
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!