Pored toga što su kroz kampanju  11 kandidata sučeljavali stavove o mnogim važnim pitanjima, odgovarajući na pitanja o Srbiji većina se utrkivala u skandaloznim izjavama.

Sve to zarad jeftinih političkih poena koji će ih dovesti do pobede, ocenjuju analitičari koji ujedno upozoravaju da se time podgreva opasna antisrpska histerija.

Tako je odgovarajući na pitanje da li Hrvatska treba da blokira ulaz Srbije u EU, aktuelan hrvatska predsednica zaboravila na sve ranije poruke o pomirenju u regionu i krenula đonom.

"Hrvatska će insistirati na ispunjavanju svih kriterijuma za Srbiju, koja mora da se suoči sa svojom prošlošču i da ne vraća Drugi svetski rat nego da doživi katarzu onoga što su uradili Hrvatskoj i drugim susedima. Apsolutno ću insistirati na pronalasku nestalih pre ulaska u EU", tvrdila je Kolinda Grabar Kitanović.

Ništa blaži nije bio ni nezavisni kandidat, pevač Miroslav Škoro, koji je rekao da neće dići ruku za ulazak Srbije dok se ne reše piatnja nestalih, granice, ratne odštete, kulturnog blaga i arhive koje se nalaze u Beogardu.

Kandidat Demokratskog saveza nacionalne obnove Anto Đapić ocenio je da je srpska politika nepromenljiva prema Hrvatskoj od rata do danas i da "o ulasku Srbije treba da se pita narod u Hrvatskoj na referendumu".

Jedno od pitanja bilo je i da li treba postaviti ćirilične ploče u Vukovaru, a Kolinda je odgovorom pokazala da je zaboravila šta podrazumeva funkcija predsednika države.

"Zašto se forsira ćirilica pre zadovoljenja pravde? Prvo treba rešiti kažnjavanje ratnih zločinaca, pa onda govoriti o ćirilici", kazala je ona.

Đapić je dao još sramniji stav i ocenio je da je "ćirilica provokacija koja traje godinama i da će taj problem rešiti promena Ustava".

Njihov nastup prokomentarisao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je rekao da mu "đavo nije dao mira" i da je gledao sučeljavanje kandidata, ali da ono što je čuo nije bilo ohrabrujuće.

"Dva od šest osnovnih pitan ja ticala su se,a to nije slučajno, Srba i ćirilice. Ono što sam mogao da čujem nije bilo naročito ohrabrujuće. Srećan sam zbog toga, jer bi u Srbiji u 60 pitanja koja bi eventualno bila postavljena, jedno možda bilo o situaciji u regionu.", kazao je Vučić.

Poslednji slučaj zvaničnika dve zemlje odigrao se pre nepune dve godine u Zagrebu posetom Vučića, i od tada imamo potpuno zaleđene odnose, ukazuje za "Blic" direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.

On smatra da tamošnji političari antisrpskom histerijom skupljaju poene skrećući pažnju sa unutrašnjih problema.

Za političkog analitičara Dragomira Anđelkovića nema dileme da su ove izjave odraz ne samo ksenofobije već i šovinizma.

"Ove zapaljive izjavesu odraz jake želje za glasovima", zaključio je Anđelković.

Kandidati za predsednika Hrvatske: Ko bi da nas kazni, a ko baš i ne...