Usvajanje Zakona o slobodi veroispovesti i cela rasprava o predloženom aktu, podigla je temperaturu u Crnoj Gori, a sve je kulminiralo čupanjem skupštinskog mikrofona i razvaljivanjem tehnike!

Poput Vojisava Šešelja pre više od 25 godina, tako su i poslanici opozicionog Demokratskog fronta, nakon što je predloženi zakon noćas usvojen u načelu, poskakali iz skupštinskih stoica i narsnuli na tehniku! Usledilo je komešanje sa obezbeđenjem, a potom i sa policijom, koja je ih, zatim, sve pohapsila!

"Moram da izrazim žaljenje zbog neodgovornog odnosa prema parlamentu i naravno temi koja je poslanike Demokratskog fronta podstakla na takvo ponašanje. Verujem da današnja Crna Gora, Crna Gora u 21. veku ne treba ovakvo političko ponašanje i delovanje u crnogorskom parlamentu. Ne treba nam šešeljizacija crnogorskog parlamenta. Treba nam dijalog i kada se razlikujemo jer u tom dijalogu razlike mogu biti manje, a nivo razumevanja veći. Dakle, osuđujem ovaj čin, on je neprimeren i neodgovoran prema drugim poslanicima i neodgovoran prema građanima Crne Gore, ali verujem da će ovo biti dobro iskustvo za sve i da se ovo više nikada neće ponoviti", rekao je predsednik Vlade Crne Gore novinarima nakon usvajanja zakona.

Duško Marković je ocenio da je vlada pokazala sposobnost da obezbedi kvalitetan dijalog o osetljivom ali i važnom pitanju.

"Svedoci ste da sam u okviru toga dijaloga pokušavao pronaći tačke spajanja u okviru naših razlika, da sam u toku zasedanja prihvatio inicijativu da se sretnem sa Mitropolitom crnogorsko-primorskim - dva sata sam razgovarao sa Mitropolitom, ne prvi put, ali danas ovim povodom direktno. Sučelili smo argumente jedna i druga strana, i naravno nastavili rad u parlamentu. Videli ste da su predlozi koji su dolazili od političke grupacije Demokratskog fronta bili ucena - uzmite ili ostavite. U jednom takvom ambijentu nismo mogli razumeti njihov interes da popravljamo zakonska rešenja. Zakon i rešenja u njemu su dobro svih građana, dobro svih vernika i naravno ateista da će on osnažiti onaj naš napor da Crnu Goru izrađujemo kao slobodno i demokratsko društvo u kojem će sva prava imati vernici, ali da ta prava ne mogu ugrožavati prava drugih", rekao je Marković.

Premijer je poručio građanima Crne Gore da je država sposobna da obezbedi mir i stabilnost i kada se dešavaju ovakve situacije i zahvalio se ogromnom broju građana za podršku koju je dobijao tokom rasprave.

"I da se zahvalim na njihovoj trpeljivosti i zbog toga što nisu odgovorili pozivu Demokratskog fronta da izađu na ulice i blokiraju saobraćajnice i ugroze redovan život drugih građana. Dakle, puna zahvalnost građanima Crne Gore na poverenju. Ja im kao predjednik Vlade garantujem mir i stabilnost. Nemaju razloga da brinu za to", rekao je Marković.

Upitan da li može biti nemira u Crnoj Gori, odgovorio je da ne veruje u to:

"Vi znate da građani nisu izašli samostalno (da blokiraju puteve), i da taj izlazak građana nije njihov odgovor na ono što se dešavalo u parlamentu nego na poziv jasan, direktan poziv lidera Demokratskog fronta da se izađe na ulicu i da se na taj način izvrši pritisak na poslanike u parlamentu da ne glasa za ovaj zakon, na vladu da povuče zakon", rekao je Marković.

Poručio je da se u demokratskoj državi ne može funkcionisati na bazi ucena, niti se može putem sveštenika uticati na civilnu vlast da realizuje svoju ustavnu ulogu odnosno da donosi zakone.

"Dakle, ne verujem uopšte u nemire u Crnoj Gori, ne verujem u nestabilnost Crne Gore", rekao je crnogorski premijer.

Predsednik Vlade Crne Gore je pozvao građane koji su na ulicama da se u pristojnom roku raziđu i da se vrate svojim kućama.

"Ako se taj zahtev vlasti ne usliši, država Crna Gora, odnosno organi za sprovođenje zakona će obezbediti da u državi sve funkcioniše, da građani mogu da idu na posao, da vode svoju decu u vrtiće, da idu do bolnica. Dakle, sasvim sam siguran da neće biti problema ni na našim ulicama ni u zemlji u celini", poručio je Marković.