Vladike, koje je predvodio mitropolit Crnogorsko-primorski Amfilohije, istakli su da je zakon, koji je usvojila Skupština Crne Gore, "nesumnjivo upereno protiv Srpske pravoslavne crkve, budući da su ostale tradicionalne crkve i verske zajednice sporna pitanja već ugovorno rešila sa crnogorskom državom, što nije omogućeno Srpskoj pravoslavnoj crkvi".
Odbacili su optužbe da je SPC u Crnoj Gori "element velikodržavne ili bilo kakve političke ideologije" i pozvali su vernike da se okupljaju u hramovima i mirno iskazuju protest, a policiju da ne primenjuje silu ni prema kome. Saopštili su i da će koristiti "sve domaće pravne mehanizme", ali i da će se obratiti "svim relevantnim međunarodnim institucijama za zaštitu ljudskih prava i sloboda".
Navode i svoja saznanja da sličan zakon pripremaju prištinske vlasti na Kosovu i Metohiji.
"Danima smo svedoci javnog likovanja svih nenavidnika SPC i ostrašćenih novocrnogorskih nacionalista, uglavnom osvedočenih bezbožnika, koji proslavljaju pobedu nad Crkvom Hristovom. Takvi zaboravljaju drevnu istinu Svetog Pisma da Crkvu Božiju 'ni vrata pakla neće nadvladati'. Mnogi su moćnici dolazili i prolazili, ali je Crkva Božija ostala i opstala. Arhijereji iz Crne Gore odbijaju sve optužbe da je Crkva Božija u Crnoj Gori eksponent ili ostatak bilo kakve velikodržavne ili političke ideologije. Upravo suprotno, ovo što se namerilo usvajanjem ovog zakona i otimačinom crkvene imovine, treba da posluži svojevrsnom disciplinovanju crkve ne bi li ona prihvatila da bude sluškinja ideološko-političke matrice aktuelnog crnogorskog režima. Jedina 'ideologija' crkve i jedino njeno služenje kroz vijekove je bilo, i ostaće - Jevanđelje Božije i služenje Hristu Bogu našemu, raspetome i vaskrslome", piše u saopštenju Mitropolije Crnogorsko-primorske.
Episkopi su pozvali pozivaju "pravoslavni verni narod Crne Gore da ne klone duhom i da se uzda u Boga i njegovu silu".
"U ovim predbožićnim danima treba da se sabiramo u hramove na molitvu i svojim hrišćanskim dostojanstvom i odvažnošću, ne nasedajući na provokacije onih kojima je cilj razdor među braćom, te tako pokažemo da nas crnogorski režim ni najmanje nije pokolebao niti uplašio u našem odlučnom nastojanju da branimo naše svetinje i naša verska prava i slobode", navodi se u saopštenju, uz citirane Njegoveše misli: "Tvrd je orah voćka čudnovata, ne slomi ga, al’ zube polomi".
"Sve crkvene zajednice naših eparhija su slobodne da, u duhu hrišćanskog mira i bratske sloge, na prikladan način, molitveno iskazuju svoj stav protiv ugrožavanja osnovnih prava i sloboda vernika", dodaju vladike.
Oni su pozvali sve policijske snage i njihove starešine, sve do predsednika i premijera Crne Gore - Mila Đukanovića i Duška Markovića - da ne primenjuju silu. Ujedno su im poručili i da se mole za njih da se pokaju, a do tada se smatraju isključenim iz pravoslavne crkve.
"Podsećamo ih da smo im nebrojeno puta javno saopštavali da prezir prema SPC, kakav se pokazuje poslednjih skoro dve decenije, a naročito projavljen u procesu pripreme i donošenja ovog sramnog zakonskog akta, može dovesti do loših posledica za crnogorsko društvo, narušavanja mira i bratske sloge, koji su neprocenjivo blago svakog savremenog društva. Donošenje ovakvog zakona ne služi na čast i blagoslov ni onima koji su ga predložili, ni onima koji su ga izglasali i proglasili i time su svi oni koji su pravoslavni, sa žaljenjem konstatujemo, sami sebe isključili iz Pravoslavne Crkve, te su stoga odlučeni od Svetih Tajni i nalažemo našem bogoljubivom sveštenstvu da im, po rečima Svetog Petra Cetinjskog, 'nikakvoga posla crkovnoga' ne obavlja, do njihovog pokajanja, za koje se molimo".
Još jedan apel crnogorskim vlastima:
"Pozivamo nosioce vlasti da skupe snage i, u najkraćem roku, otvore istinski dijalog da se popravi što se popraviti može, pre nego što eventualna primena ovog Zakona postane izvor za ozbiljne društvene deobe sa nesagledivim posledicama. Samo bi dogovor bio istinska pobeda Crne Gore i svih crnogorskih građana".
Episkopski savet preneo je i svoja saznanja da se "vrlo slične odredbe, kojim se otima crkvena imovina u Crnoj Gori, nalaze u proceduri i pred prištinskim organima vlasti" i da je namera da se Eparhiji raško-prizrenskoj Srpske patrijaršije oduzme pravo svojine nad hramovima na Kosovu i Metohiji.
Episkopski savet SPC u Crnoj Gori ine episkopi Mitropolije crnogorsko-primorske, Eparhije budimljansko-nikšićke, Eparhije mileševske i Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske.
Na sabranju nije učestvovao episkop dioklijski Metodije, vikar Mitropolita crnogorsko-primorskog, koji je zbog primene fizičke sile nad njime od strane policije na mostu na Đurđevića Tari 26. decembra, zadržan na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.
"Sabraća arhijereji mu žele brz oporavak i povratak", dodaje se u saopštenju.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti