"Vlast, crkva i veći deo opozicije u Beogradu, danas su ujedinjeni u svojoj nameri da mešanjem u unutrašnje stvari Crne Gore uvuku kako građane Crne Gore, tako i građane u Srbiji i regionu u nove podele i sukobe, koji se mogu završiti tragično", navedeno je u saopštenju.

LDP je dodao da je "izglasavanje zakona u skupštini Crne Gore, na kojem se radi u poslednjih više od pet godina, bio znak da se cela nacionalistička, ekstremistička i nasilna grupacija u Srbiji stavi na istu stranu i da u trenutku nestanu njihove međusobne razlike i svom silinom se obruše na susednu državu, kršeći sve diplomatske i ljudske norme, te da su pozivi na nasilno rušenje vlasti u regionu i organizovanje skupova u Beogradu sa govorima mržnje - poslednje što nam treba".

Apel koji je potpisan tim povodom govori o samom zakonu, istorijskom aspektu koji se svesno ignoriše i poziv je na mir koji nam je potreban sada više nego ikada.

Pored Jovanovića i Mićićeve, apel su potpisali i Ivo Goldstein, Stjepan Mesić, Latinka Perović, Sonja Biserko, Nikola Samardžić, Dinko Gluhonjić, Enver Kazaz, Veton Suroi, Azem Vlasi, Dino Mustafić, Ivo Vajgl i drugi državnici, istoričari, pisci, novinari i pojedinci.

Već danima u Crnoj Gori traju nemiri zbog usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti.

Zakonom je predviđeno da su državna svojina verski objekti i zemljište koje koriste verske zajednice na teritoriji Crne Gore koji su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, i za koje nema dokaza o pravu svojine verskih zajednica.

Precizirano je da će se u pogledu postojanja dokaza o činjenicima primenjivati dokazna sredstva i pravila dokazivanja u skladu sa Zakonom o upravnom postupku i supsidijarno Zakonom o parničnom postupku.

U Skupštini Crne Gore, nakon što je usvojen Predlog zakona o slobodi veroispovesti u načelu, došlo je do incidenata i hapšenja poslanika Demokratskog fronta.