Ministarstvo spoljnih poslova poslalo je dopis Savetu Evrope u kome navodi da je Zakon o slobodi veroispovesti donet uz široke društvene konsultacije i pozitivnu ocenu Venecijanske komisije a da je protest dela javnosti "iskazan kroz protestne šetnje ali i snažnu i negativnu političku i neprimerenu i agresivnu medijsku kampanju uz veliki broj dezinformacija i lažnih vesti sa ciljem uznemiravanja javnosti i građana i podsticanja nereda i nestabilnosti“.
Nosioci tih aktivnosti, kako se dodaje, bili su iz Crne Gore, ali i iz neposrednog okruženja, sa jasnom namerom zastrašivanja građana, pre svega vernika Srpske pravoslavne crkve i srpske zajednice u Crnoj Gori kroz kompromitovanje države, njenih simbola, nosilaca državne vlastii, navode iz ministarstva i dodaju da je jedna od tih aktivnosti bila lažna vest koju je plasirala A. Đ. ne posvećujući joj dužnu novinarsku pažnju i ne poštujući pravilo provere informacija iz više izvora.
"Iako se još utvrđuje izvor informacije, za koji A. Đ. tvrdi da je iz diplomatije, postoje indicije da je plasiranje ove informacije pokušaj mešanja treće strane u unutrašnja pitanja Crne Gore sa namerom destabilizacije države i narušavanja javnog reda i mira“, navodi se u saopštenju.

"Uprava policije uradila je i analizu svih elektronskih medija kako domaćih tako i onih iz regiona koji su ovu vest preneli, analizu postavljenih komentara od strane čitalaca, kao i objava i komentara na društvenim mrežama. Zaključak ove analize, koja je dostavljena nadležnom tužiocu, jeste da je ova lažna vest izazvala paniku kako u Crnoj Gori tako i u regionu“, navodi se u dopisu i dodaje da ozbiljnije posledice nisu nastupile zahvaljujući brzom demantiju Vlade Crne Gore i reakciji nadležnih državnih organa.