On je saopštio da podržava poruke predstavnika MCP kojima se poziva na dijalog i poštovanje različitosti u crnogorskom društvu.
"Naročito pozdravljam nedavnu izjavu rektora Cetinjske bogoslovije Gojka Perovića, koji je apelovao da ne sme biti neprijateljstva među građanima Crne Gore, da smo jedni drugima potrebni i da u Cetinjskom manastiru ima mesta za sve vernike”, rekao je potpredsjednik.
Naveo je da je uveren da dogovor i razumijevanje nisu daleko, ako predstavnici Mitropolije istraju u takvim stavovima i ako te vrednosti budu uzete kao osnova za dijalog.
“Isto tako, siguran sam da netolerancija za drugačije mišljenje ili žustra retorika usmjerena protiv premijera ili predsednika države neće približiti naše stavove”, saopštio je.
On je kazao da je, ako Mitropolija prihvati da je neophodno da, kao i svi drugi u Crnoj Gori, deluje u okvirima pravnog sistema, Vlada spremna da Mitropoliji, ako je to potrebno, pruži i dodatne garancije da nijedno pravo koje joj po zakonu pripada neće biti ugroženo.
Potpredsednik Pažin je rekao da je uveren da će, ako se iskreno pristupi dijalogu, i verski kanoni i važeći zakoni osvetliti isti put rešavanja svih nerazumevanja i neslaganja.
"A to je da Crna Gora može ići napred samo ako sve verske i nacionalne zajednice imaju jednaka prava, ako svi poštujemo jedni druge i ako zakoni države Crne Gore jednako važe za sve", ocenio je.
On je podsetio da je premijer Duško Marković više puta poručio da je Vlada apsolutno spremna da, bez odlaganja, sa Mitropolijom otpočne dijalog o uređenju međusobnih odnosa i dodatnoj zaštiti njenih prava i interesa kroz potpisivanje temeljnog ugovora.
"Što se Vlade tiče, vrata za takav dijalog su otvorena, nadamo se pozitivnom odgovoru Mitropolije na poziv premijera i očekujemo da uskoro kroz iskreni razgovor, u dobroj veri, rešimo sva otvorena pitanja", poručio je potpredsednik.
On je kazao da u Vladi jedino što očekuju od Mitropolije jeste da prihvati one iste zakonske obaveze koje su prihvatile i sve druge verske zajednice sa kojima je država potpisala temeljne ugovore.
“Sa druge strane, iako je i sama Mitropolija crnogorsko-primorska pozivala na dijalog o zaključenju temeljnog ugovora, ovih dana tim povodom putem medija šalje poruke koje bismo mogli ocijeniti kontradiktornim u tom smislu”, ocenio je Pažin.
On je rekao da zato veruje da će naredni dani doneti jasne pozicije obe strane i da će kroz dijalog koji gradi mostove biti prevaziđene razlike, afirmacijom zajedničkih vrednosti.
Pažin je kazao da u svakoj pravno uređenoj državi, da bi neka verska zajednica sklopila ugovor sa državom ona mora imati svojstvo pravnog lica, odnosno mora biti upisana u javni registar kod nadležnog državnog organa.
On smatra da pravni eksperti u Mitropoliji veoma dobro znaju da su sve druge verske zajednice koje imaju potpisan temeljni ugovor sa Vladom svoje delovanje na teritoriji Crne Gore uskladile sa zakonima države.
"Ako je Srpska pravoslavna crkva danas uredno upisana u javni registar kod nadležnog državnog organa u Srbiji, pitam se onda zašto bi za MCP bio problem da bude jednako tako upisana u javni registar u državi Crnoj Gori", naveo je Pažin.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama