Na zidinama se nalazi natpis "Srbe na vrbe", što se vidi na fotografijama koje je objavio portal podgoričke Vijesti.
Iz crnogorskog Ministarstva kulture osudili su, kako su naveli, novi slučaj vandalizma, tvrdeći istovremeno da iza tog natpisa stoje isti oni koji su prošle nedelje na zidinama oslikali trobojku. Iz ministarstva kažu da je, "kao i prvi put, kada je na Tabiji osvanulo obeležje protesta povodom Zakona o slobodi veroispovesti, rukopis jasan i isti".
"Za razliku od ranijih manifestacija "bratoljublja", poput spaljivanja i cepanja zastave Crne Gore - ovog puta, ipak, težnja je da se prikaže tobožnja ugroženost dela stanovništva naše države", smatraju u ministarstvu i apeluju na građane "da ne nasedaju na provokacije, servirane sa iste adrese odakle i one o navodnom razbijanju protesta od strane vojske, zatvorenika i navijačkih grupa".
U međuvremenu sraman grafit je uklonjen. Iz Opštine Bar su saopštili da je reč o neprihvatljivoj poruci govora mržnje.
"Zbog čega je tvrđava Tabija prepoznata kao lokacija za vandalizam ostaje nepoznato. Međutim, ponovo izražavamo najsnažniju osudu zbog skrnavljenja tvrđave koja je zakonom zaštićena i ispisivanja poruka koje narušavaju razumevanje, međuverski i međunacionalni sklad, koji su trajne vrednosti Bara i njegovih stanovnika", navodi se u saopštenju.
Parole protiv Srba nisu novina, a mnoge su napisane baš preko crnogorske trobojke koje su postale neka vrsta simbola otpora odluci crnogorskih vlasti da usvoje Zakon o slobodi veroispovesti.
Nakon što je Skupština Crne Gore u decembru 2019. godine usvojila sporni Zakon o slobodi veroispovesti, kojim je dovedeno u pitanje vlasništvo Srpske pravoslavne crkve nad verskim objektima i imovinom u toj zemlji, SPC je u znak protesta organizovala molebane i litije.
To nije jedini vid otpora nezadovoljnih građana Crne Gore zbog usvajanja tog zakona. U januaru je u nizu gradova započeta nezvanična akcija iscrtavanja crnogorske trobojke na zidovima pored lokalnih i magistralnih puteva po crnogorskim gradovima.
Parola "Srbe na vrbe" nastala je tokom Prvog svetskog rata, a koristio ju je ustaški režim u Nezavisnoj državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata. Takođe, bila je veoma popularna devedesetih godina u Republici Hrvatskoj, a neretko je pojedinci i dan-danas ispisuju po zidovima hrvatskih gradova, pogotovo u vreme određenih godišnjica ili u vreme napetosti u odnosima između država Srbije i Hrvatske.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti