Najavili su da starije od 65 godina pričestiti nadležni sveštenik, u njihovom domu i po njihovom zahtevu.
"Nevolja je ista za sve, a verovanje i način uzdanja u Božiju silu, nisu isti kod nas hrišćana i kod drugih ljudi. Otuda se, u ove dane, od nas traži savesno, razumno i solidarno ponašanje – koje neće pomutiti red i poredak u državi i društvu. Naša Crkva je kod vas, zajedno sa svima vama. Sve ljude voli i za sve se Bogu moli. Naš uzvik: 'ne damo svetinje' važi i ovde jer svaki čovek je svetinja koju treba štititi i braniti od bilo kakve zaraze i greha", navodi se u saopštenju mitropolita crnogorsko primorskog Amfilohija i episkopa budimljansko nikšićkog Joanikija.
"Svakog od njih, pričestiće nadležni sveštenik, u njihovom domu, i po njihovoj izraženoj volji i zahtevu. Možemo i treba da svi verni pretvorimo svoje domove u hramove, po reči atinskog Arhiepiskopa Jeronima, da u njima ujedinimo svoja srca, tražeći zdravlja i milost Božiju za sve ljude”, ističe se u saopštenju.
Napominje se da higijenu u hramovima treba držati u besprekornom redu, kako nalaže crkvena tradicija i odnos poštovanja prema svetinjama (ikone, krst, bogoslužbenih knjiga i ostalih predmeta i crkvenih sasuda).
"Hramovi treba da su otvoreni i provetreni od jutra do večeri, kako bi vernici mogli stupiti u njih i obaviti svoju molitvenu potrebu”, poručuju Amfilohije i Joanikije.
Pojašnjeno je da u dane služenja Svete Liturgije, tokom sedmice i u nedeljeni dan – vernici će biti obavešteni o rasporedu službi u svim gradskim i prigradskim hramovima, kako bi se obezbedilo u njima učešće vernika, a opet – u skladu sa propisanim zdravstvenim merama (rastojanje među ljudima – bilo da se radi o zatvorenim ili otvorenim prostorima).
"Međutim, Sveto Pričešće, ne predstavlja magijsku zaštitu od virusa i zaraznih bolesti koje nam prete sa drugih strana, prilikom dolaska u crkvu, ili povratka svojim domovima, ili boravka u zaraženim sredinama. Zato je neophodno da praktikujemo sve mere zaštite koje je država propisala. Za sve druge duhovne bogoslužbene potrebe (ispovest, krštenje, opelo, parastos i sl.) preporučujemo vernicima da u dogovoru sa parohijskim sveštenikom, preduzmu sve – kako bi se pomenute sveštene radnje obavile u skladu sa svim propisanim zdravstvenim merama", dodaje se u saopštenju.
Zaključuju da je strah i panika najopasniji virus, ali po onoj narodnoj “čuvajmo se da nas i Bog sačuva”.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji