• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvati sve više rade, sve manje zaradjuju

Hrvati sve više rade i sve manje zarađuju. Statistika pokazuje da je prošle godine industrijska proizvodnja bila veća 5%, dok su plate u plusu skromnih 1,6%.

Hrvati sve više rade i sve manje zarađuju. Statistika pokazuje da je prošle godine industrijska proizvodnja bila veća 5%, dok su plate u plusu skromnih 1,6%. Cene hrane i života su, medjutim, u skladu sa evropskim standardima. Pritisak na plate, koji će dovesti do ujednačavanja cene rada u RH s cenom rada na Balkanu, već je stvorio razlike u društvu.

Najnovija analiza pojedinačnih primanja u Hrvatskoj, objavljena u "Statističkom ljetopisu" za 2005., pokazala je da se u nekoliko godina skoro udvostručio broj radnika koji zarađuju manje od minimalca – piše "Večernji list".

Mesečno ih je 40 hiljada. Ali, raste i broj zaposlenih koji zarađuju dvostruko više od proseka. Prošlih godina je samo 2-3% zaposlenih zaradjivalo preko 8.000 kuna (oko 1.000 eura), a sada se taj broj povećao na 4,2 %, tj. 42 hiljade.

Uz 40 hiljada radnika koji zarađuju manje od minimalnih 1.600 kuna, u industriji radi još i 46 hiljada radnika koji zarađuju između 1.600 i 1.900 kuna, zatim oko 70 hiljada s primanjima od 1.900 do 2.200 kuna.

Izrazito niske plate dominiraju u industriji tekstila i drveta, kao i ribarstvu, koji opstaju zahvaljujući niskoj ceni rada i jeftinoj radnoj snazi.

Analitičari su uočili da ima puno firmi kojima garantovani minimalac služi samo kao obračunska jedinica za plaćanje doprinosa, dok radnike plaćaju još manje. Poslodavci se žale da su im i uz tako "bednu platu" hrvatski radnici preskupi jer se u Rumuniji ili SCG plate kreću oko 200 eura, a u Mađarskoj oko 400 eura. Prosek u Hrvatskoj je 585 eura. Zbog toga mnogi poslovi odlaze u regiju.

Više od 60 % zaposlenih u Hrvatskoj zarađuje manje od proseka, a više od 5.000 kuna zarađuju zaposleni u naftnoj i duvanskoj industriji, bankarstvu, proizvodnji komunikacijske opreme, informatici i vazdušnom prevozu.

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

srbin

ovaj ostavio otvorena vrata i usla mu voda u auto...

mica

nevidljivi uzvraca udarac,zestoko serbien sendi

mica

pa dzabe da gledate u nebo ,morate gledati u srbiju i traziti oprostaj,zao mi je sirotinje,

special image