Sinod smatra da crnogorske vlasti "pod lažnim izgovorom borbe sa virusom korona, koriste priliku za obračun sa SPC i njenim vernim narodom".

Apeluje se na vlast u Crnoj Gori da se prekine sa progonom Crkve i da konačno počne da se ponaša u skladu sa civilizacijskim normama, po kojima je slobodno ispovedanje vere, kako naglašavaju, jedno od najvažnijih prava svakog pojedinca.

Istovremeno, Sinod je izrazio i veliku zabrinutost zbog zaoštravanja situacije u Crnoj Gori.

Kako se navodi u saopštenju, Sinod SPC se nada da će srpski narod, kao i do sada, postupati mirno i da neće odgovarati na provokacije vlasti koja, kako navode, očigledno želi sukob za koji bi optužila SPC i njene vernike.

"Svakome ko je razuman i dobronameran jasno je da u ovim trenucima treba sačuvati prisebnost i razboritost, a pre svega treba se moliti Bogu da u Crnoj Gori zavlada mir i da nedužni vladika Joanikije sa svojim sveštenicima bude odmah pušten iz pritvora", poručuje Sinod u saopštenju dostavljenom medijima.

Episkopu budimljansko-nikšićkom Joanikiju određeno je zadržavanje do 72 sata nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Nikšiću zbog sinoćnje litije u tom gradu na kojoj se okupilo više hiljada građana, a koja je održana uprkos zabrani javnih okupljanja.

Ovo je, inače, samo nastavak tenzija u Crnoj Gori, koje su počele odmah nakon usvajanja zakona o slobodi veroispovesti koje SPC i vernici i deo građana smatra neustavnim i načinom da država oduzme crkvenu imovinu.

Zbog ovog zakona su i inicirani protesti širom Crne Gore, ali i u Srbiji, koji su "pauzirani" dok je u jeku bila epidemija korona virusa, a jedna od mera je i zabrana javnih okupljanja.