The Guardian je intervjuisao tražioce azila o postupcima hrvatske policije prilikom tog akta, navodeći da su se hrvatski policajci smejali i pili PIVO dok su "obeležavali" migrante koji su pokušali da uđu sa područja Bosna i Hercegovine.

EU parlamentarci sada su počeli da "pritiskaju" nezavisnu istragu koja bi trebala da ispita te navode migranata.

 Prema navodima migranata, koje su potvrdili i brojne volonterske organizacije, najmanje dve grupe migranata su bili zadržani od strane bezbednosnih snaga i predati policiji između 6. i 7. maja u blizini slovenačke granice u oblasti Rijeke

"Uhvaćeni smo oko 3 ujutru od strane nekoliko vojnih osoba u zelenim uniformama", kaže migrant iz Pakistana i dodaje:

"Pretresli su nas da bi se uverili da ništa ne švercujemo i onda su pozvali policiju". 

On kaže da su zatim došla četvorica policajaca u crnim uniformama, koji su ih stavili u maricu i odvezli u stanicu, gde su ih fotografisali. 

"Naterali su nas da potpišemo neke papire. Tražili smo azil, ali su nam oni rekli da ućutimo", kaže migrant iz Pakistana za The Guardian. 

Prema navodima, hrvatska policija je desetine migranata, dominantno iz Pakistana i Avganistana, stavila u četiri marice i odvezla u blizini granice sa BiH.

Drugi migrant iz Pakistana tvrdi da se nalazio u marici gde su od vozača bili odvojeni staklom i da je video kako policajci staju ispred jednog marketa, gde su, prema njegovim navodima, kupili pivo i navodi da su isto pili na putu do male reke u blizini Velike Kladuše. 

The Guardian navodi da je odatle počelo zlostavljanje, pozivajući se na tvrdnje migranata. 

Policija je, prema navodima, rekla migrantima da izađu jedan po jedan, a zatim su sprejem počeli da im crtaju svima krst na glavi. 

"Potom su nas naterali da skinemo odeću i obuću. Uzeli su nam novac i mobilne telefone pa su zapalili našu odeću i imovinu. Desetak ih je zatim stalo u red i nateralo nas da hodamo pored njih. Dok smo to radili tukli su nas drvenim štapovima i policijskim palicama. Nakon toga su nas gurnuli u reku i rekli nam da se ne vraćamo", tvrdi on.

Od 33 osobe koje je intervjuisalo Dansko izbegličko veće (DRC), jedna od glavnih organizacija koja migrantima u BiH pruža lekarsku pomoć, "29 je reklo da ih policija udarala policijskim palicama. Otac i sin su rekli da ih je policija naterala da stave glave u otvor između vrata i okvira policijskog vozila te da su potom nogom udarali u vrata vozila. Oni su rekli i da je policija prema njima ispalila sedam hitaca dok su preko reke plivali prema BiH".

Sve izbeglice koje je intervjuisao DRC su naveli da su im glave obojene sprejem narandžaste ili crvene boje od strane hrvatske policije, pre nego što su ih vratili nazad u BiH. 

"Jedna grupa od 11 ljudi tvrdi da su policajaci pili pivo dok su ih 'obeležavali' i tukli", rekli su DRC-u. 

Neke izbeglice su rekle da su im hrvatski policajci rekli da je krst na temenu "lek za korona virus".

Timovi DRC u BiH samo su u aprilu zabeležili 1.641 slučaj vraćanja izbeglica i migranata iz Hrvatske u Bosnu. Od tog broja, 891 osoba rekla je da je pretrpela nasilje ili fizički napad, 1.253 osobe rekle su da im je imovina ili oduzeta ili uništena, 871 osoba rekla je da im je hrvatska policija ili oduzela ili uništila lična dokumenta, a 445 osoba reklo je da im je uskraćena mogućnost traženja azila, uprkos tome što su ga eksplicitno tražile.

The Guardian navodi da je više puta kontaktirao hrvatsku policiju i MUP, ali da nisu dobili odgovor na molbu da komentarišu pomenute navode.

Međutim, nakon što je The Guardian 12. maja objavio da hrvatska policija migrantima na glavi sprejem crta krstove, hrvatski MUP je demantovao optužbe migranata, nazivajući ih "potpuno apsurdnima".