• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Proslava Uskrsa širom bivše Jugoslavije

U svim hramovima SPC u BiH i Hrvatskoj služene su svete arhijerejske službe povodom Uskrsa. Crnogorski vernici praznik dočekali podeljeni između SPC i CPC. U Ljubljani vaskršnji sabor.

U svim hramovima Srpske pravoslavne crkve u BiH i Hrvatskoj služene su svete arhijerejske službe u sklopu kojih je pročitana Vaskršnja poslanica patrijrha srpskog Pavla. U Crnoj Gori vernici su praznik dočekali podeljeni između SPC i nepriznate CPC, a u Ljubljani organizovan uskršnji sabor.

Liturgiji u Sabornoj crkvi u Sarajevu služio je mitropolit dabrobosanski Nikolaj, koji je varnicima uputio čestitke tradicioanalnim pozdravom Hristos vaskrese.

U banjalučkom hramu Svete trojice liturgiju je služio episkop Jefrem, koji je poželio svim vernicima da radost Vaskrsa uđe u svaki dom i svako ljudsko srce.

Najveći i najrodosniji hrišćanski praznik Vaskrs obeležava u krugu porodica širom Republike Srpske, gde vlada prava praznična atmosfera.

Povodom vaskršnjih praznika, na osnovu odluke Vlade RS, državne institucije, preduzeća i škole nisu radile na veliki petak i neće raditi ni u ponedeljak, kada se obeležava drugi dan Hristova vaskrsnuća.

Kako su pravoslavni vernici širom bivše Jugoslavije proslavili Uskrs, ali i kako je bilo u Srbiji i svetu, pogledajte u foto-galeriji OVDE.

Svečano širom Hrvatske

Hrišćani pravoslavne vere u čitavoj su Hrvatskoj danas svečano proslavili Uskrs, a centralnu arhijerejsku liturgiju u hramu Preobraženja Gospodinova u Zagrebu predvodio je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan Pavlović.

Mitropolit je liturgiju služio sa sveštenicima Srpske pravoslavne opštine zagrebačke, posle čega je vernicima pročitana Poslanica poglavara SPC patrijarha Pavla.

I mitropolit Jovan vernicima je čestitao Uskrs i zahvalio svim predstavnicima crkvenih i državnih vlasti koji su njemu i pravoslavnim vernicima čestitali Uskrs.

Arhijerejski protonamesnik Srpske pravoslavne općine Milenko Popović takođe je čestitao uskršnje praznike.

Uskrs je jednako svečano proslavljen i u drugim delovima Hrvatske, uz veliki broj vernika koji su prisustvovali liturgijama u crkvama u Dalmaciji, Lici, Kordunu, na Baniji i u Slavoniji.

Podeljeni Crnogorci

Pravoslavni vernici u Crnoj Gori proslavljaju Vaskrs u atmosferi podeljenosti između poruka koje im šalju mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i onih koje im upućuje samozvani mitropolit Mihail kanonski nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve.

Mitropolit Amfilohije je u svojoj mitropolijskoj vaskršnjoj poslanici poručio da je čoveku sve što ima darovano dobrotom Božjom, a da zloupotreba Boga i Božjih dobara vodi otuđenju, samouništenju i smrti čoveka i sveta.

On je ukazao da samo u svetlosti sveistinitih Hristovih reči, svet i sva dobra zemaljska zadobijaju neprolazni besmrtni smisao.

Mitropolit je upozorio da glad za stvarima, za novcem i telesnim uživanjima, svođenje smisla života na zasićenje takvih potreba predstavlja samo naličje dublje gladi i žeđi čoveka.

"Ljudsko društvo postaje sve neuravnoteženije sebičnim bogaćenjem manjine na račun miliona sve bednijih i siromašnijih", naveo je on i ukazao da to znači i da savremena globalna i globalistička materijajalna kriza, kao i uvek, ima svoj dublji koren u duhovnoj i moralnoj krizi čoveka i ljudskog društva.

Mitropolit kanonski nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo poručio je Crnogorcima da je “vaskrsla država Crna Gora i njena, odnosno naša CPC”, koje, kako je rekao, treba da čuvaju kao “zenicu oka”.

”Kao što je prije dve hiljade godina nad Vitlejemom zasijala zvjezda čovječanstvu, tako je zasijala zvjezda nad slobodnom Crnom Gorom i CPC, koja se više nikada neće ugasiti”, kazao je Mihailo u Vaskršnjoj poruci.

On je rekao da su Crnogorci pre tri godine "uspjeli da odbrane sebe i svoju crnogorsku državu i da zauzmu mjesto među civilizovanim narodima koje nam je od Boga dato i koje smo svijetlom i slavnom istorijiom zaslužili".

Mitropolija i CPC su i u protekloj kampanji bile često meta uzdizanja ili napada.

Političari i analitičari su poručivali da oni koji žele da žive u Crnoj Gori moraju da je vole i da je poštuju, kao i da se uključe u sve pore sistema na način kako im to priliči i dolikuje – ni više ni manje od toga.

Crnogorski predsednik Filip Vujanović je ranije u intervjuu Tanjugu rekao da, kao predsednik Crne Gore, poštuje kanonska utrojstva, prema kojima je u toj državi kanonski legitimna Pravoslavna mitropolija crnogorsko-primorska na čelu sa pravoslavnim mitropolitom crnogorsko-primorskim.

"Ona je pravoslavna crkva, a ne srpska crkva u Crnoj Gori. Ona je crkva i Crnogoraca i Srba i ne treba je označavati, kao što se to čini, kao srpsku crkvu u Crnoj Gori, jer se na taj način podstiče i jača i broj vernika i pozicija Crnogorske pravoslavne crkve", rekao je šef crnogorske države, koji je početkom ove godine primio visoko priznanje Ruske pravoslavne crkve i države koje mu je uručio lično patriharh Moskovski Kiril.

Odgovarajući na izjave pojedinaca da bi crnogorska država trebalo da utiče na izbor mitropolita u toj državi, mitropolit Amfilohije je poručio da bi država mogla tražiti da utiče na izbor mitropolita, ali bi u tom slučaju morala da “ukine ustavnu kategoriju odvojenosti od Crkve i povratiti da bude pravoslavna kraljevina, kao u vreme kralja Nikole Petrovića”.

On je rekao da Crkva poštuje Crnu Goru i državne organe, ali da zauzvrat očekuje poštovanje slobode obavljanja crkvene misije i vekovnog kanonskog poretka i prava.

"Odvojenost Crkve i države ne isključuje njihovu uzajamnost i saradnju, kao i pomoć države Crkvi u ostvarivanju duhovnog i prosvetno-moralnog preporoda društva", kazao je Amfilohije.

Kanonski nepriznata CPC osnovana je 2000. godine i registrovana je u policiji kao udruženje građana.

Njene pristalice, međutim, atakuju na oduzimanje crkvene imovine Mitropliji crnogorsko-primorskoj, a ne prezaju ni od nasilnog upada u crkve i manastire koji su u posedu MCP.

Sabor u Ljubljani

Vernici Srpske pravoslavne crkve u Sloveniji proslavili su Uskrs, uz uskršnji sabor u organizaciji crkve u Ljubljani i Dan srpske kulture.

"Današnji praznik povezuje, zbližava, ukida razlike među ljudima", rekao je paroh Srpske pravoslavne crkve u Ljubljani, Peran Bošković i izrazio zadovoljstvo jer su na svečanost pred crkvom Ćirila i Metodija u Ljubljani došli "mnogi uvaženi gosti iz društvenog i političkog života".

Svečanosti i Danu srpske kulture prisustvovali su i predsednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović, slovenačka ministarka kulture Majda Širca i predsednik parlamentarnog odbora za spoljnu politiku, Ivo Vajgl.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image