Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je apsolutno neprihvatljivo i van svake diplomatske prakse da se nota Ministarstva spoljnih poslova BiH, datirana na ponedeljak, upućena MSP-u Srbije, objavi u medijima, a da se tek nakon toga dostavi Beogradu i to slanjem putem mejla i dodao da se Srbija nikome neće izvinjavati što je osudila one koji su ubijali Srbe.

Nakon toga predsedavajući Predsedništa Šefik Džaferović pozvao je na razgovor ambasadora Srbije u BiH Aleksandra Ðorđevića, a Turković ambasadorku BiH Aidu Smajuć na konsultacije u Sarajevo.

"Pošto je MSP Srbije od strane ambasadorke Aide Smajić obavešteno da je pozvana na konsultacije u Sarajevo, kao reakciju na takav postupak pozvao sam ambasadora Srbije u BIH Aleksandra Ðorđevica na hitne konsultacije u Beograd. Zbog toga neće niti u mogućnosti da se odazove pozivu na sastanak kod Šefika Dzaferovića, i vratiće se u Sarajevo tek pošto se ambasadorka BIH vrati u Beograd", rekao je Dačić agenciji Tanjug.

Dačić je istakao da je apsolutno neprihvatljivo mešanje u rad pravosudnih organa, a posebno u postupke koji se tiču ratnih zločina, koji su univerzalnog karaktera i gde svaka žrtva zaslužuje da počinioci budu izvedeni pred lice pravde i kažnjeni za počinjena dela.

"Postavljam pitanje da li su zločini počinjeni nad Srbima manje važni i da li treba da ostanu nekažnjeni? Borba protiv nekaznjivosti zločina je jedno od temeljnih načela savremenog pravnog poretka i vladavine prava. Zašto onda BIH, ako kaže da je to pitanje u njihovoj nadležnosti, nije do sada procesuirala Huseina Mujanovića za zločine nad Srbima u Sarajevu, koji je bio upravnik logora u Hrasnici, koji je protivzakonito zatvorio 30 Srba civila, koji su svirepo mučeni i više njih ubijeni?", zapitao se Dačić.

Kako je dodao jedino rasvetljavanjem svih zločina počinjenih tokom oružanih sukoba na teritoriji bivše Jugoslavije i procesuiranjem počinilaca može se ostvariti trajno pomirenje.

Prema njegovim rečima, Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine, potpuno je u skladu sa međunarodnim pravom, praksom i običajima u savremenim drzavama, i u Srbiji nije suđeno samo za zločine protiv Srba, već i protiv Hrvata i Muslimana, zbog čega odbijamo tvrdnju iz Sarajeva da je reč o pravno-političkom instrumentu.

Mujanović je u Beogradu osuđen na 10 godina zatvora za ratni zločin nad Srbima koji su se nalazili u ratnom zatvoru u Hrasnici kod Sarajeva.

Tužilaštvo je tražilo da Mujanović bude osuđen na 15 godina zatvora.

Bivši logoraši pozdravili su presudu Višeg suda u Beogradu!

Predsednik Udruženja logoraša Sarajevsko-romanijske regije Slobodan Mrkajić izrazio je zadovoljstvo zbog presude Višeg suda u Beogradu kojom je nekadašnji upravnik vojničkog pritvora Ilidža u Hrasnici Husein Mujanović osuđen na 10 godina zatvora, navodeći da je, prema njegovim saznanjima, kroz hrasničke logore prošlo 350 do 400 ljudi.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.