• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poštovaoci Tita u Kući cveća (VIDEO)

Josip Broz Tito umro je na današnji dan pre 29 godina u Ljubljani. Tim povodom brojni poštovaoci Titovog lika i dela došli su u Kuću cveća na njegov grob, kako bi mu odali poštu.

Doživotni predsednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Josip Broz Tito umro je na današnji dan, 4. maja pre 29 godina u Ljubljani, a njegovi posmrtni ostaci sahranjeni su u Beogradu.

Tim povodom Titov grob u Kući cveća u Beogradu posetili su brojni poštovaoci maršalovog lika i dela iz cele bivše Jugoslavije, a oni koji nisu mogli da dođu u Srbiju, obreli su se na jednom od brojnih sajtova koji su njemu posvećeni na Internetu.

Predstavnica muzeja Svetlana Ognjanović rekla je agenciji Beta da je do popodneva ukupno 3.000 ljudi posetilo Titov grob, računajući one koji su poštu komunističkom vođi odali tokom vikenda.

Ispred muzeja tokom dana su primećeni autobusi sa registracijama Zagreba, Varaždina i Rijeke, iz Makedonije, a iz Bosne i Hercegovine iz Velike Kladuše, Kladnja i Banjaluke.

Članovi udruženja "Josip Broz Tito-Živinice" iz kladanjske opštine, opremljeni velikim Titovim slikama, rekli su agenciji Beta da ostaju u Beogradu do 15.05, vremena kada je 4. maja 1980. godine Tito preminuo u Ljubljani.

"Dolazimo svake godine", izjavio je Zejnil Meštrić, predstavnik ovog udruženja koje, prema njegovim rečima, ima oko 500 članova. "Tito je bio pravilan čovek, čovek od reči. Kako je rek'o, tako je moralo biti", rekao je Meštrić.

Na parkingu ispred muzeja i kraj dvosmerne pešačke staze koja vodi ka Kući cveća ima destak preprodavaca literature i suvenira iz doba SRFJ. Prema njihovim rečima, "ove godine se manje kupuje jer narod ima manje para, a i došlo je manje Slovenaca nego ranije."

"Ranije nismo mogli da radimo jer nas je ovde lovila inspekcija. Sada kad možeš da radiš - nema naroda", rekli su Beti preprodavci na parkingu, koji uglavnom drže monografije o Titu i narodnim herojima.

Najskuplja među njima, "Tito, život i rad", dostiže cenu od 10.000 dinara.

Na stazi ka Kući cveća mogu se kupiti jugosloveneske zastave sa petokrakom za 1.200 i 1.500 dinara. Među suvenirima su i nemačke poternica za "komunističkim poglavicom Titom", kao i novčanice iz svih perioda socijalističke Jugoslavije.

Među postiocima bio je i Miodrag Milošević Rule, veteran omladinskih radnih akcija (ORA) od 1963. do 1990. godine. "Ovde sam svake godine, a biću tu i 25. maja, kad se proslavlja doček štafete", izjavio je Milošević, koji na glavi nosi smeđu "titovku sa petokrakom".

Svetlana Ognjanović iz Muzeja istorije Jugoslavije je rekla da su Titov grob obišli i bivši gardisti, članovi bivšeg kabineta doživotnog predsednika SFRJ, predstavnici SUBNOR-a, kao i organizacija nastalih raspadom Saveza komunista Jugoslavije,

Prema njenim rečima, Kuću cveća je od 1980. godine obišlo oko 17 miliona ljudi, s tim što je od 1990. godine i raspada SFRJ poseta značajno smanjena.

Međutim, samo prošle godine bilo je 75.000 posetilaca, pri čemu radnim danima dođe između 700 i 2.000 ljudi, a u vikend turama ima i do 5.000 posetilaca.

Ognjanovićeva je naročito istakla posete turista iz SAD: "Tri do četiri puta nedeljno dolaze organizovane ture sa američkim turistima, koji u glavni grad Srbije stignu preko Luke Beograd. Za ovu godinu nam su najavljene ture sa oko 15.000 turista iz SAD".

Prema njenim rečima, u Kuću cveća dolazi "sve više mladih, koji nisu rođeni u vreme kada je Tito bio živ, i to je trend, a sredovečna populacija dolazi sa decom."

Muzej ne radi samo ponedeljkom, ali ove godine će dva puta napraviti izuzetak, jer na ponedeljak "padaju" oba ključna datuma u vezi s Titom koja su se u doba SFRJ masovno obeležavala - 4. maj i Dan mladosti, 25. maj.

Čitulje u podgoričkim listovima

U podgoričkim listovima "Pobjeda" i "Dan" u ponedeljak je povodom 29. godišnjice smrti Tita objavljeno nekoliko čitulja.

Čitulje su potpisali nevladina organizacija Generalni konzulat SFRJ, zatim Klub jugonostaligčara i nekoliko pojedinaca.

Generalni konzulat SFRJ, čije je sedište u Tivtu, navodi u svojoj čitulji da je "za dugim kolonama svojih mrtvih divizija Tito otišao preko Romanije... Ode do naše daleke nepregledne poljane narodne pjesme, odakle kao da je i stigao".

"Ti si naš ponos, idol i nezaborav", piše u čitulji Kluba jugonostalgičara.

Lik i delo maršala

Tito je rođen u Kumrovcu 1892, a tačan datum njegovog rođenja nije poznat, mada je rođendan slavljen 25. maja, što je godinama obeležavano "Štafetom mladosti" i velikim sletom, u skladu s jakim kultom ličnosti koji je sistematski građen tokom njegove vladavine.

Kao austrougarski kaplar Tito je učestvovao u Prvom svetskom ratu - između ostalog i u borbama protiv srpske vojske. Ranjen je i zarobljen u Rusiji 1915, posle čega je pobegao iz zarobljeništva i učestvovao u Oktobarskoj revoluciji.

U Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca se vratio krajem oktobra 1920, kada je postao član Komunističke partije, a 1937. njen generalni sekretar, voljom Staljina, posle smenjivanja i streljanja Milana Gorkića.

Radio je 1936. i 1937. u Kominterni u Moskvi u vreme kad je likvidiran znatan broj jugoslovenskih komunističkih prvaka. Kao vođa KPJ predvodio je u Drugom svetskom ratu Partizanski pokret (Narodnooslobodilačka vojska).



Iz rata je izašao kao legendarni vođa. Osim borbe protiv okupatora jedinice pod njegovom komandom sprovele su komunističku revoluciju - tokom i nakon rata.

U zanosu revolucionarne "pravde" nestale su desetine hiljada nekomunista - pod maskom "borbe protiv saradnika okupatora" - čime je u stvari nepovratno uništen čitav građanski sloj.

Odbio je Staljinov pritisak 1948, i rezoluciju Informbiroa nakon čega je decenijama dobijao značajnu finansijsku i vojnu pomoć, do polovine pedesetih, uglavnom od SAD.

Rezoluciju Informbiroa iskoristio je za masovni obračun sa "informbiroovcima" i "staljinistima" ali i drugim političkim protivnicima. Iz tog perioda ostao je kao simbol terora i obračuna sa neistomišljenicima zloglasni zatvor na Golom otoku.

Bio je jedan je od osnivača Pokreta nesvrstanih, što je u tadašnjim međunarodnim okolnostima imalo veliki značaj.

U unutrašnjoj politici - ostavio je ustrojstvo koje je na kraju razorilo Jugoslaviju - ustav iz 1974. godine.

Josip Broz sahranjen je 8. maja 1980. u Beogradu u Kući cveća, a na njegovoj sahrani bilo je prisutno 209 delegacija iz 127 država sveta.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image