• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srebrenica, 14 godina kasnije

U Potočarima kod Srebrenice je obeležena 14. godišnjica stradanja Bošnjaka ubijenih u julu 1995. godine u akciji tadašnje vojske RS. Danas je sahranjeno još 534 identifikovana tela srebreničkih Bošnjaka.

U Potočarima kod Srebrenice je obeležena 14. godišnjica stradanja Bošnjaka ubijenih u julu 1995. godine u akciji tadašnje vojske RS. Danas je sahranjeno još 534 identifikovana tela srebreničkih Bošnjaka.

Među najmlađim žrtvama koje su ove godine ukopane su tri mladića koji su na dan ubistva imali po 14 godina.

Komemoraciji u Potočarima je prisustvovalo oko 30.000 ljudi, među kojima članovi diplopmatskog kora u BiH, predstavnici međunarodne zajednice, zvaničnici BiH, nevladine organizacije iz Srbije, ali i brojni posetioci iz celog sveta.

Ovaj skup je obezbeđivalo više od 1.000 policajaca MUP RS i Federacije BiH, kao i pripadnika poliicjske Agencije za istrage i zaštitu.

Odlukom vlade Federacije BiH u tom entitetu je danas proglašen dan žalosti, kojim se obeležava dan sećanja na srebreničke žrtve.

Najviši politički zvaničnici poručili na komemoraciji stradalim Bošnjacima u Potočarima, da su istina i pravda jedini put ka miru i pomirenju.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko rekao je da su put ka miru istina i pravda, a ne osveta, i istakao da se mora učiniti sve da se mržnja zaustavi, a sa njim se složio i član Predsedništva BiH haris Silajdžić.

Silajdžić je naveo da se nepravda ne može ispraviti merama i rešenjima koja ne osiguravaju minimum ljudskih prava zagarantovanih Dejtonskim mirovnim sporazumom.

"Nesprovođenje ključnih elemenata Dejtona potvrđuju stotine hiljada naših građana, koji su, ne svojom voljom, rasuti po celom svetu. Svi smo dužni da na tome da svi građani naše zemlje, bez bilo kakve razlike, uživaju u miru stabilnosti i prosperitetu, ali to nije moguće bez minimuma pravde", naveo je Silajdžić.

On je poručio susednim zemljama, a posebno Srbiji, da BiH želi dobre odnose, ali da to nije moguće potpuno ostvariti sve dok Srbija ne prizna odgovornost za zločine.

Načelnik opštine Srebrenica Osman Suljić zatražio je da se počinioci srebreničkog zločina brže procesuiraju i adekvatno kazne kako bi pravda bila zadovoljena, a istina spoznala.

U delegaciji vlade RS je izaslanik premijera Miladin Dragičević i ministar za izbegla i raseljena lica Omer Branković, koji su među prvima položili venac na spomen obeležje stradalim Bošnjacima u Memorijalnom centru u Potočarima.

Obeležavanju 14. godišnjice stradanja Bošnjaka na području Srebrenice i ove godine je prethodio marš mira, kojim su više od dve hiljade bošnjaka prepešačili put, kojim su se 1995. godine iz Srebrenice izvlačili Bošnjaci.

Povodom godišnjice stradanja bošnjaka u Srebrenici, oglasili su se i predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Mirko Cvetković .

Pre 14 godina, 6. jula snage Vojske Republike krenule su u obračun sa muslimanskom Armijom, a borbe su trajale do 11. jula kada je genaral Ratko Mladić ušao u Srebrenicu.

Cilj srpskih snaga porvobitno je bio presecanje koridora prema Žepi kako bi sprečile doturanje oružja u Srebrenicu koja je formalno bila proglašena zonom pod zaštitom UN, a zapravo nije demilitarizovana.

Iz te zone muslimanske snage su neprekidno napadale srpska sela, spaljivale i pljačkane kuće i ubijale srpske civile.

Kako nije bilo jačeg otpora muslimanske armije, general Mladić je odlučio da 9. jula krene u novi napad i zauzme celu enklavu.

Muslimanske snage sa komandantom Naserom Orićem napustile su grad ranije, a posle ulaska srpske Vojske ostaci ovih snaga pokušali su da se kroz šume probiju do Tuzle.

U borbama je izginulo oko 1.500 pripadnika muslimanske Armije u nastojanju da probije srpski obruč oko Srebrenice, a više od 4.000 je zarobljeno, odvedeno na sabirna mesta i kasnije pobijeno, dok je oko oko 30.000 stanovnika koji su izbegli u kamp holandskog bataljona u Potočarima za dva dana evakuisano.

U Memorijalnom centru u Potočarima ukupno je sahranjeno 3.749 identifikovanih osoba.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image