• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jedni u geto, drugi u Evropu

Poslanici Zelenih u Evropskom parlamentu EP i jedna grupa nemačkih intelektualaca nezadovoljni su što građanima BiH nisu ukinute vize, jer su bili najveće žrtve rata tokom devedestih. Vaentin Incko poručio liderima BiH da se više angažuju oko rešenja problema iz mape puta za viznu liberalizaciju

Poslanici Zelenih u Evropskom parlamentu (EP) i jedna grupa nemačkih intelektualaca nezadovoljni su što građanima Bosne i Hercegovine (BiH) nisu ukinute vize, jer su bili najveće žrtve rata tokom devedestih.

Odlukom o ukidanju viza za građane Srbije, Crne Gore, ali i nastavkom viznog režima za građane Bosne i Hercegovine, Evropska Unija i Zapad ponovo su izdali najveće žrtve poslednjeg rata, Bošnjake, prenosi Dojče vele.

To je stav jedne grupe nemačkih intelektualaca koji su pokrenuli inicijativu kojom žele da ukažu da Evropska komisija ovakvom odlukom razjedinjuje jugoistočnu Evropu.

Nemački političari, međutim, tvrde da su Srbija i njena nova Vlada napravile vidne korake u procesu demokratizacije zemlje, i zato zemlja i njeni građani moraju biti i nagrađeni.

Bošnjaci ostaju u getu, jer će Srbi i Hrvati, koji žive na prostoru Bosne i Hercegovine dobiti pasoše susednih država, smatra Tilman Cilh, predsednik Društva za ugrožene narode.

”Prvi put je u Evropi nakon 1945, ponovo izolovana iz Evrope jedna nehrišćanska zajednica zbog svoje verske pripadnosti. Nekada su to bili evropski Jevreji, sada su to muslimani iz Bosne, koji su krajnje evropski narod.”

I doktor Benjamin Biber koji predvodi Grupu naučnika ”Bosna” smatra, da su bosanski muslimani izdati po drugi put.

”To je najveći signal u vremenu kada se u svetu vodi velika kampanja protiv islama. Bosanki muslimani su priterani uz zid i javno se pitaju, zašto nas ponovo izdaju. Razočarenje u Zapad i Evropsku uniju je veliko.”

Nemački parlamentarac i predsedavajući Parlamentarne grupe za Bosnu i Herecegovinu Rajner Štiner ponavlja, međutim, da Bosna i Hercegovina nije „ispunila zadatke“.

Politika Srbije pozitivno je promenjena dolaskom nove vlade na vlast, i zato i Evropa mora Srbiji izaći u susret, rekao je on.

”Evropska unija će i dalje vršiti pritisak na srpsku vladu zbog hapšenja ratnih zločinaca. Međutim, mlade generacije ne mogu duže da trpe zbog stare politike. Mi moramo ostati u dobrom kontaktu sa Srbijom, jer je ona najvažnija zemlja za integraciju celog regiona u Evropsku uniju. Zato Evropa mora učiniti malu 'preduslugu' i omogućiti Srbima da putuju po Evropi.”

Rečima utehe javnosti BiH obratili su se i evropski komesar za proširenje Oli Ren i komesar za unutrašnju politiku i bezbednost Žak Baro.

BiH može dobiti liberalizaciju viza tokom 2010. godine, pod uslovom da ispuni preostale uslove, rekao je Oli Ren u njihovom zajedničkom pismu.

On je istakao da BiH treba da ispuni iste uslove koje su imale Srbija, Crna Gora i Makedonija, čiji će građani moći putovati u šengenske zemlje od početka sledeće godine.

Ren i Baro minimizirali su kritike odluke da BiH za sada nije u krugu povlašćenih zemalja regiona u pogledu bezviznog putovanja i utvrdili da je reč o potrebi ispunjena tehničkih uslova, prenosi Nes radio.

"Ne želimo da BiH i Albanija dugo čekaju. Želimo ih motivisati da nastave reforme koje će dovesti do bezviznog režima'', rekao je Baro.

Incko liderima BiH: Angažujte se oko vizne liberalizacije

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Incko pozvao je danas političke lidere u BiH da se angažuju u bržem postizanja rešenja za aktuelne probleme u državi.

Incko je danas u Sarajevu održao sastanak sa liderima SDA, HDZ i SNSD, Sulejmanom Tihićem, Draganom Čovićem i Miloradom Dodikom, liderom HDZ 1990 Božom Ljubićem i predstavnikom Stranke za BiH Seferom Halilovićem, saopšteno je iz Kancelarije visokog predstavnika (OHR).

U saopštenju se ističe da je činjenica da je Evropska komisija preporučila ukidanje viznog režima građanima Crne Gore, Srbije i Makedonije, samo podcrtala hitnu potrebu konstruktivnog angažovanja političkih lidera BiH i pronalaženja rešenja za preostala pitanja iz "mape puta".

"Ukoliko se vlasti BiH posvete rešavanju ovih pitanja, moguće je da BiH sustigne svoje susede, već sredinom iduće godine", smatra Incko. On je naglasio da je ovo pitanje od ključne važnosti za građane BiH i da se ova prilika ne sme propustiti.

Stoga je osnovna tema današnjeg sastanka bila kako ubrzati rešavanje preostalih pitanja, uključujući probleme koji su prisutni u institucionalnom okviru za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i u rešavanju poteškoća u proceduri za izdavanje biometrijskih pasoša i u oblasti upravljanja granicom i migracijama, istakao je Incko.

Na današnjem sastanku je bilo reči i o ispunjavanju uslova i ciljeva neophodnih za tranziciju OHR-a u Kancelariju specijalnog predstavnika EU, odnosno rešavanju pitanja državne i vojne imovine.

Učesnici su se saglasili da se nastavi proces dijaloga i da se sledeći sastanak održi u drugoj polovini avgusta, kada će biti govora o budućim mehanizmima, formatu i koordinaciji sastanaka, kako bi se uključila i relevantna parlamentarna tela čime bi se otvorio institucionalni okvir dijaloškog procesa i postigla bolja transparentnost, kaže se u saopštenju.

Navedeno je da na današnjem sastanku iz opravdanih razloga nisu bili lider PDP Mladen Ivanić i lider Demokratske partije u osnivanju Dragan Čavić.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image