Navedeni izveštaj za 2019. godinu pokazuje da taj plan nije u celosti ispunjen, a razlog je značajno smanjenje broja pirotehničara jer ih je 20-ak krajem 2018. i početkom 2019. otišlo u penziju, te nemogućnost korišćenja mašina za razminiranje na planiranim objektima. 

Poslanici tri opoziciona poslanička kluba zatražili su tokom rasprave o izveštaju od vladajuće većine da posao razminiranja mina naplate Srbiji koja je, kako tvrde, "posejala seme zla".

Željko Sačić iz Kluba Hrvatskih suverenista zatražio je da se Srbija obaveže da plati reparaciju, dok je Miro Bulj iz Mosta rekao da Srbija "ono što je usejala mora i da plati" te je pozvao državu da iskoristi dobre odnose sa Aleksandrom Vučićem i reši to pitanje.

Odgovorio im je Josip Đakić, u ime Kluba poslanika vladajućeg HDZ-a, prozvavši ih za politikantstvo.

Državni sekretar Žarko Katić koji je predstavio izveštaj rekao je da minski problem postoji u još osam županija u Hrvatskoj, a predviđeno je da se problem mina do kraja godine reši u Zadarskoj županiji.

U 2019. godini su se, inače, dogodila dva minska incidenta, srećom, bez smrtnih posledica.

Od 1996. u minskim incidentima i nesrećama stradalo je 597 osoba, od kojih su smrtno stradale 203 osobe, a u istom je razdoblju stradao 131 pirotehničar, od kojih 38 smrtno.

(Mondo/Tportal.hr)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.