• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Proterivali iz Crne Gore, sakrili se u Srbiji

Crna Gora je raspisala “crvenu” međunarodnu interpolovu poternicu za petoricom optuženih za deportaciju 79 izbeglica 1992. godine, u Podgorici, Herceg Novom, Baru i Ulcinju.

Crna Gora je raspisala “crvenu” međunarodnu interpolovu poternicu za petoricom optuženih za umešanost u ratni zločin protiv civilnog stanovništva, odnosno deportaciju 79 izbeglica - muslimana i Srba maja 1992. godine, u Podgorici, Herceg Novom, Baru i Ulcinju.

Kako je medijima rekla predsednica specijalizovanog odeljenja za organizovani kriminal, korupciju, terorizam i ratne zločine u podgoričkom Višem sudu, sudija Milenka Žižić, poternica je raspisana za petoricom okrivljenih koji su u bekstvu.

Potražuju se bivši šef crnogorske Službe državne bezbednosti Boško M. Bojović, Milosav M. Marković zvani Mića, Radoje B. Radunović, Duško D. Bakrač i Milorad M. Ivanović.

Žižićeva tvrdi da se oni nalaze u Srbiji, a da Bojović, Radunović i Ivanović imaju i srpskog državljanstvo i da se nalaze u Beogradu.

Zakoni Srbije ne dozvoljavaju izručenje svojih državljana osim u slučaju Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu.

Optužnica protiv devetorice podignuta je 19. januara 2009. godine i njima je određen pritvor gde se od kraja januara nalaze Božidar J. Stojović, zvani Božo, Milorad D. Šljivančanin zvani Šljivo, Branko i. Bujić zvani Banjo i Sreten Lj. Glendža, zvani Sreto.

Prema navodima optužnice oni su izvršili krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Oni su, prema tim navodima, maja 1992. godine u Podgorici, Herceg Novom, Baru i Ulcinju, kršeći pravila međunarodnog prava za vreme i u vezi sa oružanim sukobom na teritoriji Bosne i Hercegovine, obavili nezakonito preseljenje državljanja BiH, muslimanske i srpske nacionalnosti koji su u tom periodu imali status izbeglica.

Oni su, dodaje se, postupili po naređenju tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Crne Gore, pokojnog Pavla Bulatovića.

Optuženi su, tvrdi se u optužnici, protivpravno lišili slobode i preselili 79 državljana BiH, predajući ih policijama u Skolcu, Foči i Srebrenici.

Prema ranijim najavama suđenje devetorici optuženih za deportaciju državljana BiH, trebalo bi da počne oktobra ove godine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image