Šta je čudno što proizvođač lonaca želi da gradi brodove, pita se Filip Cepter za "Slobodnu Dalmaciju", povodom namere da kupi hrvatska brodogradilišta.

"Nisam bankar, a imam banke. Nisam ni farmaceut, a proizvodim kozmetiku i lekove", dodaje jedan od najbogatijih Srba i ljudi srednje Evrope kome je pravo ime Milan Janković.

Njegovo bogatstvo procenjuje se na više od četiri milijarde evra, a svoje poslovno carstvo, kojim upravlja iz Monte Karla, iz luksuzne vile Napoleona trećeg u kojoj živi, izgradio je na visokokvalitetnom posuđu, podseća splitski list.

Cepter je otkupio tendersku dokumentaciju tri hrvatska brodogradilišta: splitskog Brodogradilišta specijalnih objekata, Brodotrogira i Kraljevice.

"Otkupio sam dokumentaciju za tri brodogradilišta, ali mene zanima samo jedno od njih. Brodogradilište specijalnih objekata je za mene vrlo zanimljivo zbog znanja koje ima. Dobro, neću u Splitu graditi podmornice", smeje se Cepter i objašnjava da mu je cilj da pravi megajahte.

"Želim za početak da gradim jednu megajahtu godišnje, vrednosti od 30 do 50 miliona evra. Želimo da gradimo brodove za poznate i nepoznate kupce. Nikad nisam tražio političku podršku, niti ću je tražiti, a ne tražim ni veze, ni preporuke. Znam da možda postoje neke rezerve prema meni, ali ne mogu pobeći od svog porekla", kaže Cepter.

"Iskreno, dok nisam ušao u ovaj posao, nisam ni čuo za BSO. U evropskim poslovnim krugovima nikad nisam čuo za to brodogradilište. Pa nije BSO robna marka. Brand je relativna stvar i njega treba razvijati", objašnjava on i dodaje:

"Zepter International je brand. Za Ceptera su svi čuli. Zepter brodovi će se mnogo bolje prodavati i nalaziti put do kupaca. U Splitu možemo 30 odsto jeftinije da gradimo brodove nego bilo gde drugde u Evropi", kaže ovaj biznimsen iz Srbije, koji je prvu fabriku posuđa otvorio u Italiji pre gotovo 20 godina.

Prema njegovim rečima, zaostala tehnologija prozvodnje u BSO-u nije prepreka njegovim namerama da ga kupi.

'Tehnologija se zapravo brzo usvaja. Ali u suštini tehnologija proizvodnje broda decenijama se nije menjala. To je spajanje trupa uz puno manuelnog rada", zaključuje na kraju razgovora za "Slobodnu Dalmaciju" Cepter.

(MONDO)