• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bonu ipak ostaje bosanski pasoš

U ministarstvu BiH tvrde da se nisu bavili slučajem "Bono" i da pevaču grupe U2 neće biti oduzet pasoš.

Vest da će irski pevač Bono, veliki humanitarac i prijatelj Bosne i Hercegovine, zbog zakonskih prepreka ostati bez počasnog bosanskog pasoša odjeknula je u svim regionalnim i svetskim medijima, ostavivši mnoge u neverici i šoku.

Ipak, državno Ministarstvo civilnih poslova kaže da se do sada nije bavilo predmetom "Bono", da nisu istiniti navodi da će popularnom pevaču biti oduzet pasoš.

Oni su potvrdili da, u skladu sa važećim zakonima, pasoš Bosne i Hercegovine mogu imati samo osobe koje imaju državljanstvo BiH.

Zakonom su također jasno definisani uslovi za sticanje BiH državljanstva i moguće ga je dobiti rođenjem na teritoriji BiH, poreklom, usvajanjem, putem naturalizacije i putem međunarodnog sporazuma.

"Ministarstvo civilnih poslova nije izdalo pasoš Bonu i ne znamo o kakvom pasošu je reč. Do sada Ministarstvo se nije bavilo predmetom Bono, niti su tačni navodi u medijima da planiramo oduzimanje pasoša", rekla je za Sarajevo-x.com Zorica Rulj, portparol Ministarstva civilnih poslova BiH.

Priča i oduzimanju pasoša postala je aktuelna nakon što je Komisija za reviziju državljanstava u toku svog mandata utvrdila da je 981 državljanstvo BiH izdato mimo uslova predviđenih Zakonom o državljanstvu.

Ipak, Ministarstvo civilnih poslova koje sada vrši reviziju negira navode da će Bono morati da vrati pasoš koji mu služi kao simbol emotivne veze sa BiH.

Lider rock grupe U2 u više navrata je skretao pažnju svetske javnosti da zaustave ubijanja i sukobe u BiH, a 1996. godine Novu godinu je slavio u Sarajevu.

Dve godine posle rata grupa U2 je održala nezaboravan koncert na stadionu Koševo, kao poklon svim građanima BiH.

Iste 1997. godine tadašnji predsednik BiH Alija Izetbegović dodelio mu je pasoš za koji Bono kaže da mu je "najvrednija nagrada u celoj karijeri".

Zajedno sa slavnim tenorom Lućianom Pavarotijem, Bono je 1997. godine posetio Mostar kako bi prisustvovao otvaranju muzičkog centra "Pavaroti".

Zalagao se za ideju ponovne izgradnje razjedinjenog grada i obnovu pokidanih međuljudskih veza. Za humanitarni rad dobio je nagradu "Mostar Peace Connection" koju mu je dodelio Centar za mir i multietničku saradnju Mostar.

Dobitnici Nobelove nagrade prošle godine Bona su proglasili "Mirotvorcem 2008." zbog njegove borbe protiv siromaštva, bolesti i afričkog duga.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image