• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi početak Srbije i Slovenije (VIDEO)

Predsednik Slovenije ocenio je posle razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem da su dve države na početku nove faze u odnosima. Tadić pozvao slovenačke privrednike da ulažu u Srbiju

Predsednik Slovenije Danilo Tirk ocenio je danas, posle razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem na Bradu kod Kranja, da su dve države na početku nove faze u odnosima, a Tadić je izrazio očekivanje da će pripadnici srpske zajednice u Sloveniji moći da ostvare svoja prava. On je pozvao slovenačke privrednike da ulažu u Srbiju.

"Između slovenačkog i sprpskog naroda postoji tradicionalno prijateljstvo. Istina je da smo imali teške trenutke, istina je da je bilo nekih zabluda, ali danas smo na početku novog puta ", rekao je Tirk, prenela je agencija STA.



Dvojica predsednika su na zajedničkoj konferenciji za novinare ukazala na značaj privredne saradnje između dveju država i nastupa na trećim tržistima i istakla važnost pricipa pravičnosti u međusobnim odnosima.

To se , kako su rekli, odnosi i na rešavanje problema, kao što je pitanje sukcesije.



Predsednici su se složili da je , pored privredne, važna i kulturna saradnja i saradnja u sferi školstva, a Tadić je poručio da će se založiti za to da se na srpskim univerzitetima uči slovenački jezik.

Predsednik Srbije je, takođe, izrazio očekivanje da će pripadnici srpske zajednice u Sloveniji moći da ostvare svoja prava i da u školama i na univerzitetima uče srpski.

Posle susreta dvojice predsednika, ministri za rad i socijalna pitanja dve države Rasim Ljajić i Ivan Svetlik potpisali su sporazum o socijalnom osiguranju, čime će biti omogućeno ostvarivanje prava na penziju građana Srbije koji su deo radnog staža ostvarili u Sloveniji i građana Slovenije koji su deo radnog staža ostvarili u Srbiji.



Boris Tadić pozvao je slovenačke kompanije da ulažu u Srbiju, ističući da će investitori na taj način obezbediti sebi pristup do sada nedostupnim tržištima.

Predsednik Tadić je, obraćajući se u Ljubljani učesnicima srpsko-slovenačkog poslovnog foruma, istakao da su države sa kojima Srbija ima sporazum o slobodnoj trgovini zapravo veliko tržište sa oko 800 miliona stanovnika.

Srbija je, uz to, prema Tadićevim rečima, i veliko gradilište, i za nekoliko godina posedovaće potpuno modernizovanu saobraćajnu infrastrukturu koja će omogućiti lakši protok robe ka trećim tržištima.

"Srbija je otvorena zemlja i društvo - dobrodošli u Srbiju", poručio je Tadić slovenačkim privrednicima, objasnivši da će se, ako se prožmu interesi srpskih i slovenačkih kompanija, otvoriti potencijali za nastup na trećim tržištima.

"Složićemo se da Srbija i Slovenija imaju komplementarne interese. U izvesnoj meri ti interesi su iskorišceni, ali postoje i slobodni kapaciteti", ocenio je Tadić, koji je istakao da je današnja poseta srpske državno-privredne delegacije Sloveniji istorijska.


Predsednik Tadić je, predstavljajući slovenačkim privrednicima makroekonomske parametre u Srbiji i pogodnosti za investiranje, rekao da će zahvaljujući preduzetim merama vlasti u Beogradu Srbija sadašnju ekonomsku krizu iskoristiti za restrukturiranje javnih finansija i racionalizaciju državne administracije.

"Ovo je prilika da sve što je neracionalno u našem državnom i privrednom poslovanju bude racionalizovano, i za nas je evropsko i slovenačko iskustvo veoma korisno", kazao je Tadić.

Učesnicima foruma obratio se i predsednik Slovenije Danilo Tirk, koji je istakao da dve države imaju veliku tradiciju prijateljstva i saradnje, i da sve nesporazume treba da ostave postrani rukovodeći se sadašnjim i budućim obostranim interesima.

Predsednik Tirk, koji je prepodne sa Tadićem razgovarao o brojnim političkim pitanjima, konstatovao je ovom prilikom da politika ne treba da se meša u poslovne odnose, ali da mora pomagati da se saradna ekonomija poboljšava.

Tirk je izrazio zadovoljstvo zbog današnjeg potpisivanja međunarodnog sporazuma o socijalnom osiguranju, ocenjujući ga kao simbol sposobnosti dve države da rešavaju nesuglasice.

"Taj sporazum nema dalekosežni ekonomski značaj za državu, ali ima veliki značaj za građane. Cilj je da demostriramo privrženost naših država građanima i njihovim problemima", rekao je Tirk.



U Ljubljani otvoren Srpski poslovni klub

U okviru srpsko-slovenačkog poslovnog foruma koji je okupio predstavnike više od dvesta kompanija iz dve države, u Ljubljani je danas otvoren Srpski poslovni klub, čiji će zadatak biti da olakša prodor robe i kapitala ka Sloveniji.

Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin izjavio je tom prilikom novinarima da će Srpski poslovni klub biti velika podrška domaćim kompanijama koje posluju u Sloveniji, i najavio i skoro otvaranje kancelarije srpske privredne komore u toj zemlji.

"Srpski poslovni klub koji je danas otvoren u Sloveniji ima zadatak da podrži srpske privrednike koji imaju ambiciju da se kvalitetno pozicioniraju na slovenačkom tržištu", rekao je Bugarin, primećujući da srpski proizvodi i kapital u Sloveniji nisu prisutni u meri u kojoj su slovenački u Srbiji.

"Imamo neizbalansiran odnos spoljnotrgovinske razmene, gde se na srpskoj strani iskazuje znatan deficit. Naš cilj je da se razmena poveća i da njen nivo bude izbalansiran u odnosu na 2008. godinu", rekao je Bugarin.

Srbija je, prema njegovim rečima, u prošloj godini u robnoj razmeni sa Slovenijom zabeležila deficit od oko 139 miliona dolara, a u prvih sedam meseci ove godine deficit je iznosio 71 milion dolara.

"Nismo zadovoljni ni prisustvom srpskih artikala na rafovima u marketima Slovenije, jer reč je o brendovima koji su poznati i u ovom regionu, i naravno da bismo želeli da roba široke potrošnje iz Srbije bude bolje pozicionirana na slovenačkom tržištu", rekao je Bugarin.

Bugarin je danas, obraćajući se učesnicima foruma, rekao da je interes srpske privrede da njene kompanije budu prisutnije robom i investicijama na slovenačkom tržištu.

Kao neke od potencijalno plodotvornih oblasti ekonomske saradnje Bugarin je naveo energetiku, izgradnju saobraćajne infrastrukture, informacione tehnologije i zaštitu životne sredine.




Tadić i Gantar: Jačanje odnosa Srbije i Slovenije

Boris Tadić i predsednik slovenačkog parlamenta Pavel Gantar su konstatovali da saradnja dve zemlje poslednjih godina sve više jača.

Predsednik Srbije Boris Tadić danas je doputovao u dvodnevnu zvaničnu posetu Sloveniji, gde je na Brdu kod Kranja razgovarao sa domaćinom Danilom Tirkom, a posle podne govorio na srpsko-slovenačkoj poslovoj konferenciji.

Tadić i Gantar su se složili da privredna, kulturna, politička, sportska saradnja dve zemlje poslednjih godina jača i izrazili uverenje da će građani Srbije i Slovenije međusobo deliti ne samo zajedničku istoriju i kulturu, već i budućnost.

Zbog toga je, saopšteno je iz kabineta predsednika slovenačkog parlamenta, liberalizacija viznog režima, koju Srbija očekuje 1. januara iduće godine, od ključnog značaja, jer predstavlja "tkanje veza između dva naroda i otvara privredi i investicijama nove mogućnosti".

Dokaz za to je veliki interes srpskih preduzeća za saradnju, o čemu svedoči i brojna privredna delegacija Srbije, koja je došla u Sloveniju, rekao je u razgovoru Tadić.

Predsednik Srbije je takođe naglasio da je Srbija poslednjih godina postigla da oko 70 odsto građana podržava ulazak u Evropsku uniju (EU) i izrazio nadu u što skoriju integraciju.

Tadić je tom prilikom rekao i da se lično zalaže za racionalan, a ne prebrz ulazak Srbije u Uniju u okviru njenih mogućnosti.

Predsednik Srbije je zahvalio Sloveniji za podršku u približavanju Srbije EU i obećao podršku Sloveniji u vezi sa međunarodnim ugovorima o dostupnosti arhivima i vraćanju arhivskog materijala.

Tadić i Gantar su se dotakli i nekih otvorenih pitanja između dve države, kao što je položaj srpske nacionalne zajednice u Sloveniji, pitanje nasledstva i "izbrisanih" građana Slovenije u vreme njenog osamostaljenja.

Gantar je izrazio uverenje da i Slovenija i Srbija mogu još mnogo da urade na području obrazovanja kadrova i učenja srpskog jezika u slovenačkim školama. Prema mišljenju Gantara, moguće je poboljšati položaj srpske nacionalne zajednice u Sloveniji odgovarajućim zakonodavstvom.

Tadić i Gantar su ocenili da će države otvorena pitanja rešavati u zajedničkom interesu, jer Slovenci u Srbiji i Srbi u Sloveniji obogaćuju dva naroda i doprinose boljem razumevanju građana i država.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image