• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik iznenađen predlogom SAD i EU

Milorad Dodik potvrdio je da je dobio dokument koji sadrži predlog mera SAD i EU u vezi s ustavnim promenama u BiH, naglasivši da RS taj dokument odbacuje kao antidejtonski.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik uputio je u ponedeljak pismo ambasadoru SAD u BiH Čarlsu Inglišu i švedskom ministru inostranih poslova Karlu Biltu, čija zemlja predsedava EU, u kome ističe da je u potpunosti iznenađen sadržajem predloga paketa, koji mu je prosleđen u vezi sa ustavnim promenama u BiH.

On je dodao da pristigli paket smatra antidejtonskim i politički nekorektnim i neprihvatljivom osnovom za razgovor.

"Opšteprihvaćeni stav da su ustavne promene vlasništvo domaćih političara i institucija u BiH poništen je predlogom paketa, koji bi trebao biti predmet razgvora u Butmiru, a koji ste nam dostavili", naveo je Dodik u pismu.

Premijer RS je naglasio da predlog "predstavlja direktno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, uključujući i aneks 4 Ustava BiH, na šta RS, kao jedan od potpisnika, ne može i neće pristati".

Dodik je podsetio i na saopštenje Upravnog odbora Saveta za sprovođenje mira, u kome "jasno stoji da ustavne promene nisu deo uslova i ciljeva tranzicije Kancelarije visokog međunarodnog predstavnika u BiH".

"Predlog koji ste nam dostavili pokazuje samo da su prethodni razgovori, koje ste vodili sa domaćim liderima, u stvari bili paravan za 'paket', koji je već bio sačinjen, očigledno po volji samo jednog konstitutivnog, bošnjačkog naroda u BiH", kaže se u pismu.

Dodik konstatuje da "konstruktivne primedbe i sugestije pregovorača iz RS u prve dve runde razgovora za njih očigledno nisu značile ništa, pa se može zaključiti da je potrošeno uzaludno vreme na te razgovore".

"S obzirom da niste legitimni predlagač bilo kakvih izmena u BiH, pa ni Ustava BiH, 'predlog paketa' koji nam je stavljen na uvid za nas će ostati samo nekorektna antidejtonska ponuda. Bilo kakve akcije, koje biste eventualno preduzimali u budućnosti u tom pravcu smatraćemo direktnim mešanjem u unutrašnja pitanja jedne suverene države", naveo je Dodik.

Premijer RS je konstatovao da je "deo međuanrodne zajednice još jednom pokazao nedostatak osećanja za realnost u BiH, u potpunosti negirajući prava srpskog naroda i RS na jednakost u BiH, garantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom", dodavši da "takva politika nije put za rešenje problema u BiH".

"S obzirom da mi pozive za sastanak prosleđujete kao premijeru RS, želim da vas podsetim da u ovim razgovorima, kao i u svim budućim na ovu temu, mogu govoriti samo kao predsednik SNSD, pa vas molim da i korespodenciju prilagodite tim činjenicama", napomenuo je Dodik u pismu Inglišu i Biltu.

Predstavnici opozicionih političkih stranaka iz Republike Srpske ocenili su da srpski predstavnici ne bi trebalo da učestvuju u nastavku "butmirskih razgovora", koji bi mogli značiti početak kraja RS.

"Učešćem na sastanku u Butmiru, RS se ukrcava na voz koji vozi ka krajnjoj stanici - njenom ukidanju, i na tom putu već sada je najavljeno više usputnih stanica", kazao je novinarima predsednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić.

Prema njegovim rečima, prva od tih usputnih stanica je ukidanje entitetskog glasanja.

Srpska radikalna stranka RS (SRS RS) upozorila je političke lidere iz RS koji učestvuju u pregovorima u Butmiru da nemaju mandat da bilo šta obećavaju ili potpisuju, ističući da se svaka izmena Ustava mora razmotriti u Narodnoj skupštini "uključujući i neotuđivo pravo građana da se izjasne o pitanjima od vitalnog nacionalnog značaja".

SRS RS je poručila da neće prihvatiti nijedan predlog ustavnih promena koji bi mogao ugroziti slobodu i ravnopravnost RS i srpskog naroda u BiH.

Ta stranka u saopštenju za javnost odbacila je mogućnost redukcije ili ukidanja entitetskog glasanja i dvodomne parlamentarne strukture u kojoj je zakonodavna uloga Doma naroda zaštitni mehanizam koji obezbeđuje ravnopravnost naroda u BiH.

SRS RS još je navela da je za nju neprihvatljivo uspostavljanje Vlade BiH, kao i uspostavljanje funkcije predsednika i dva potpredsednika BiH.

Federalna televizija (FTV) javila je prethodno da su političke stranke u BiH preuzele "paket" mera koje predlažu SAD i Evropska unija, uz obrazloženje da bi se time obezbedila brža integracija BiH u EU.

Suština dokumenta su ustavne promene, a "paket" sadrži većinu propalog aprilskog paketa, proširenje nadležnosti Ustavnog suda BiH, moratorijume na državnu imovinu, navela je FTV.

Ta televizija je istakla da su u toku sastanci lidera bosansko-hercegovačkih stranaka s ekspertskim timom SAD-a i EU, koji predvodi zamenik državnog sekretara SAD-a Džejms Stajnberg.

Završeni su sastanci Stajnberga s liderima SDP-a i Stranke za BiH Zlatkom Lagumdžijom i Harisom Silajdžićem, a u toku je sastanak sa liderom SDA Sulejmanom Tihićem.

Planiran je i sastanak s predsednikom SNSD-a Miloradom Dodikom, navela je FTV.

Američki ambasador u BiH Čarls Ingliš najavio je ranije u izjavi FTV da će "paket" uključiti "rešavanje pitanja potrebnih za transformaciju Kancelarije visokog predstavnika međunarodne zajednice u Kancelariju predstavnika EU, kao i ustavne promene koje će omogućiti da se ubrzaju pregovori sa Unijom i NATO".

On je uoči nastavka pregovora pozvao lidere BIH da iskoriste angažovanje Zapada i da se dogovore o reformama koje će ubrzati integraciju njihove zemlje u Evropsku uniju i NATO.

"Lokalni lideri moraju da shvate da je sada vreme da iskoriste pažnju EU iSAD i učine neophodne kompromise, koji će BiH garantovati brži put ka evroatlantskim integracijama", prenosi Sarajevo-x-com izjavu američkog ambasadora u BIH Rojtersu.

Tri bivša visoka predstavnika u BiH - Britanac Pedi Ešdaun, Austrijanac Volfgang Petrič i Nemac Kristijan Švarc -Šiling apelovali su da međunarodna zajednica zadrži "rezervna ovlašćenja radi međunarodnih garancija o miru u BiH posle zatvaranja OHR".

Na prvom sastanku u vojnoj bazi u Butmiru, kod Sarajeva, 9. oktobra, evropski i američki zvaničnici predstavili su liderima političkih stranaka u BiH načela potrebna za ubrzanje reformi na putu BiH ka evroatlantskim integracijama. Učesnicima sastanka, tada međutim, nije predstavljen nikakav dokument.

(agencije/www.mtsmondo.com)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image